لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰ ایران ۰۷:۰۷

نگاهی به زندگی و موفقیت‌های «پیر کاردن» اسطوره مد فرانسه و جهان


پیِر کاردَن، طراح اسطوره مُد فرانسه و جهان، روز سه شنبه، ۲۹ ماه دسامبر، در ۹۸ سالگی چشم از جهان فروبست.

آقای کاردَن طی بیش از ۶۰ سال زندگی حرفه ای خود از سوی دیگر طراحان مُد مورد تمجید و نیز انتقاد قرار داشت. وی مدعی بود که در ساخت امپراطوری مُد خود هرگز از هیچ بانکی وام دریافت نداشت.

آقای کاردن نخستین فردی بود که در اواخر دهه سالهای ۱۹۵۰ میلادی مجموعه های لباسهای طرح خود را در فروشگاههای بزرگ به فروش رساند.

او همچنین نام خود را بر عطرها و تزئینات گوناگون و حتّی مواد غذایی قرار داد. منتقدان آقای کاردن می گفتند او ارزش مارک خود و حرمت کلی اجناس لوکس را نابود می‌کند.

پیِر کاردَن در ژوئیه ۱۹۲۲ میلادی از سوی والدینی فرانسوی و ایتالیایی تبار در نزدیکی شهر ونیز ایتالیا متولد شد و در شهر سنت اتیِن فرانسه آموزش دید.

او در ۱۷ سالگی برای یک خیاط در روستای ویشی کار کرد و پس از نقل مکان به پاریس در ۱۹۴۵ ماسکها و لباسهای تئاتر ساخت. آقای کاردن یک سال بعد به خانه مُد کریستیان دیوُر پیوست. در ۱۹۷۹ مجموعه ای از کارهایش را در چین کمونیست به نمایش درآورد. ه

مچنین ۲ سال پس از فروپاشی دیوار برلین یک نمایش مُد آقای کاردَن در میدان سرخ مسکو یک جمعیت ۲۰۰ هزار نفری را جلب کرد. او بعداً رستوران معروف ماکسیم در پاریس را نیز خرید و شعباتی از آنرا گرداگرد جهان دائر کرد.

XS
SM
MD
LG