لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ ایران ۱۳:۱۲

چهار ورزش ویژه از جمله برک دنس در بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس


توماس باخ، رئیس کمیته بین المللی المپیک از تصویب چهار ورزش ویژه در برنامه بازیهای المپیک ۲۰۲۴ پاریس خبر داد.

برک دنس یا رقص ایروبیک، موج سواری، اسکیت بوردینگ، صخره نوردی و کوهنوردی ورزشی موفق به کسب مجوز حضور در المپیک ‌آینده شدند.

این درحالیست که سه رشته موج سواری، صخره نوردی اسکیت بورد بهمراه کاراته هم اینک بخشی از بازیهای المپیک ۲۰۲۰ توکیو هستند که توسط ژاپن پیشنهاد شدند.

بدین ترتیب با افزوده شدن برک دنس، کاراته در میان رشته های المپیک ۲۰۲۴ نخواهد بود.

طبق اعلام کمیته برگزاری پاریس، ورزشهای پیشنهادی جدید برای جلب مخاطب جدید و جوان افزوده شده اند. بر اساس قوانین جدید آی.او.سی. که برای اولین بار برای بازیهای توکیو وضع شد، شهرهای میزبان المپیک میتوانند در صورت محبوب بودن برخی رشته ها در کشور میزبان، برای جلب نظر هواداران و‌جذابیت بیشتر آن ورزشها را برای آن دوره مشخص پیشنهاد دهند.

از دیگر مصوبات جدید آی.او‌.سی. اینست که تعداد مسابقات المپیک پاریس در مقایسه با بازیهای توکیو کوتاه تر شده، در حالیکه رویدادهایی که ورزشکاران زن و ‌مرد به صورت مختلط در آن حضور می یابند، از ۱۸ رشته در توکیو به ۲۲ رویداد در چهار سال آینده افزایش یافته است. آی. او.سی. همچنین مجموع کل سهمیه ورزشکاران را دقیقاً به ۱۰۵۰۰ نفر کاهش داد.

توکیو در المپیک تابستانی پیش رو‌ میزبان بیش از ۱۱ هزار ورزشکار است. و‌ سرانجام در راستای برابری جنسیتی، میزان درصد حضور زنان ورزشکار از ۴۸ و هشت دهم درصد در المپیک توکیو به ۵۰ درصد در المپیک ۲۰۲۴ رسید. آی. او.سی. با تشویق برابری مدنی و جنسیتی و به روز نمودن برنامه ورزشی بازیها، بدنبال جذب بیشتر اسپانسرها ، تلویزیون ها و طرفداران جوان است

XS
SM
MD
LG