لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ ایران ۲۲:۵۱

تشدید بحران مالی لبنان و به خیابان آمدن مردم در اعتراض به لغو یارانه


در لبنان جمع كثيري از مردم در واكنش به با شدیدتر شدن بحران مالی براي اعتراض به تصمیم احتمالی بانک مرکزي به لغو یارانه کالاهای اساسی از قبیل سوخت و نان به خیابان آمدند و برخی مسیرهای اصلی منتهی به بیروت را بستند.

در همین حال یونیسف و سازمان بین المللی کار دو نهاد وابسته به سازمان ملل متحد، نیز هشداردادند که حذف یارانه ها بدون ارايه ي طرح های تضمینی در حمایت از اقشار آسیب پذیر، به یک فاجعه انسانی منتهی خواهد شد و تبعات آن تا سالهای آینده باقی خواهد ماند.

یوکی موکو نماینده یونیسف صندوق کودکان سازمان ملل متحد در لبنان گفت: حذف یارانه‌ها تاثیرات بسیار گسترده ای بر خانوارهای آسیب پذیر خواهد داشت و در این میان راهکاری نیز برای کاهش تبعات این تصمیم ارايه نشده است.

بانک مرکزی لبنان همزمان با کاهش هشتاد درصدی ارزش واحد پول ملی، ارز مورد نیاز برای تامین کالاهای اساسی را با نرخ سابق هزار و پانصد لیره در اختیار واردکنندگان قرار داده و این در حالی است که ریاض سلامه رییس بانک مرکزی لبنان اعلام کرده که دولت برای مدیریت این شرایط باید طرحی آماده کند چرا که تامین یارانه ها تنها تا دو ماه دیگر دوام خواهد داشت.

بحران مالی لبنان در حالی شدت گرفته است که دولت موقت سعد حریری هنوز موفق به تشکیل کابینه خود نشده و از دیگر سو رهبران سیاسی آنکشور با «صندوق بین المللی پول» بر سر اصلاحات لازم برای دریافت ده میلیارد دلار وام بلاعوض براي سر و سامان دادن به اقتصاد شکننده و متزلزل، در کشاکش هستند.

آمریکا كه بزرگترین تامین کننده منابع مالی «صندوق بین المللی پول» است. می خواهد هر گونه کمک بلاعوض به دولت لبنان به تقلیل جایگاه حزب الله، گروه شیعه مورد حمایت رژيم ایران، در دولت و مجلس لبنان موكول شود. . آمریکا حزب الله لبنان را سازمانی تروریستی می شناسد.

XS
SM
MD
LG