لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ ایران ۱۹:۳۴

تنها نماینده زن مجلس ملی کویت در انتخابات اخیر این کشور کرسی خود را از دست داد


انتخابات مجلس ملی کویت در سایه همه گیری کرونا برگزار شد، و دو سوم از نمایندگان از جمله تنها نماینده زن در مجلس شوراي آن كشور نيز كرسي خود از دست داد

مجلس شوراي کویت ۵۰ نماینده دارد، و ۶۰ درصد از واجدان شرایط راي دادن براي انتخاب نمايندگان به پای صندوق های رای رفته بودند

مقام های دولت كويت پانزده سال است كه به زنان اجازه داده اند در انتخاباتي شرکت کنند كه ۲۹ زن نامزد رقابت در شده بودند.

اما در انتخابات اخير هیچکدام از خانم ها پیروز نشدند.

نیوین معریفی، کاندیدای شکست خورده می گوید: زنان در این انتخابات مثل همه رای گیری های دیگر شکست خوردند. پدر سالاری فرهنگ مسلط در کویت است و در نظام حاكم بر این جامعه زنان بویژه نامزدهای مستقل نقش حاشیه ای دارند. مجلس ملی و سایر شوراها هم از این امر مستثنی نیستند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس مجلس ملی کویت توسط رهبران كشورهاي حوزه خليج فارس يكي آزاد ترین و مهمترین نهاد هاي قانونگذاری در میان کشورهای عرب خلیج فارس شناخته شده است.

سامی النصف وزیر سابق اطلاعات کویت نیز می گوید، بر خلاف سایر کشورهاي منطقه در كويت احزاب و تشکیلات اسلامی یا لیبرال وجود ندارد و رای دهندگان نامزدها را بر مبنای ویژگی های شخصی و خانوادگی آنها انتخاب می کنند. به گفته او برخی از اسلامگرایان در انتخابات پیروز شده اند، اما این پيروزي به دلیل وابستگی خانوادگی یا قبیله ای آنها بوده، نه بدلیل عقاید و جهت گیری هاي سیاسی شان.

گزارش هیمن حسینی

XS
SM
MD
LG