لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ ایران ۱۳:۳۹

آخرین وضعیت فرانسه و ایتالیا در مبارزه با ویروس کرونا در آستانه تعطیلات سال نو میلادی


در اروپا، فرانسه از برنامەای سەمرحلەای برای توزیع واکسن مقابله با کرونا خبر داد و ایتالیا نیز در آستانه تعطیلات سال نو، محدودیت‌های ناشی از پاندمی کرونا بیشتر کرد.

ژان کاستکس نخست‌وزیر فرانسه، ضمن ارائە برنامه دولت برای توزیع واکسن کرونا در سه مرحله با اشاره به توصیه مقامات بهداشتی کشور گفت، افراد ساکن در خانه سالمندان و پرستاران و کارمندان بخش بهداشت با جمعیتی حدود یک میلیون نفر، که آسیب‌پذیرترین گروەهای جامعه در برابر کرونا ویروس هستند، در ژانویه سال آتی نخستین دریافت‌کنندگان واکسن کرونا خواهند بود.

به گفته آقای کاستکس، در مرحله دوم که از فوریه آغاز می شود و تا بهار ادامه می‌یابد، ١٤ میلیون نفر دیگر بر اساس معیارهایی همچون سن و سال و سلامت جسمانی واکسن خواهند گرفت. طبق همین راهبرد، از بهار سال آتی نیز مرحله سوم با واکسینەکردن تدریجی تمامی مردم فرانسه آغاز خواهد شد.

اما خبرهای آمده از ایتالیا چندان مسرت‌بخش نیست.

در روزهای اخیر، ثبت رکورد ٩٩٣ مورد مرگ ناشی از ویروس کورونا در یک شبانەروز، مقامات این کشور را نگران کرده است.

جوسپه کونته نخست‌وزیرایتالیا ضمن اعلام محدودیت‌هایی جدید گفت، از ٢١ دسامبر تا ٦ ژانویه، هیچ ایتالیایی حق ندارد از منطقه شهری خود خارج شود.

همچنین تا روز ٧ ژانویه، یعنی یک روز پس از جشن خاچ‌شویان مسیحیان، که واپسین روز تعطیلات سال نو برای مدارس است، تمامی پیست‌های اسکی بسته خواهند بود.

در تمام این مدت، ممنوعیت رفت‌وآمد نیز از ساعت ١٠ شب تا ٥ صبح برقرار خواهد بود.

آقای کونته هشدار داد بازخیزی موج سوم پاندمی می‌تواند مانند موج‌های اول و دوم مرگبار باشد.

XS
SM
MD
LG