لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ ایران ۰۰:۱۶

اعتراض فعالان حقوق زن به رد مصوبه افزایش سهم زنان ایران از پست‌های مدیریتی


برخي فعالان حقوق زنان در ايران در اعتراض به رد مصوبه سهم سي درصدي مديريتي زنان در مقابل دبیرخانه قوه قضاییه گردهم آمده و شكايت نامه اي را به نهاد قضايي جمهوري اسلامي ارائه کردند.

اين فعالين حقوق زنان خواستار بررسي ابطال مصوبه دیوان عدالت اداری شده و در شكايت نامه شان خطاب به رييس قوه قضاييه نوشته اند، هیأت عمومی دیوان عدالت اداری، باابطال مصوبه دستور العمل اجرایی نحوه انتخاب و انتصاب مدیران حرفه ای در دستگاه های دولتی که بر اساس آن زنان و جوانان کشور، با اثبات توان تخصصی، حرفه ای و تجربی خود، امکان تصدی پست های مدیریتی در سازمان ها و مؤسسات دولتی را به دست می آوردند، فرصت رقابت عادلانه را از آنان سلب کرده است.

شورای عالی اداری در تبصره دو، ماده دو این دستور العمل وعده داده بود که تا پایان برنامه ششم توسعه، نسبت مدیران زن در سِمَت های مدیریتی به سي درصد افزایش یابد. تبصره ای که در طول سه سال نسبت مدیران زن در کشور را با احتساب مدیران مدارس دخترانه، به بيست و دو درصد رساند.

زنان معترض مي گويند، طی چهار دهه از عمر جمهوری اسلامی، تعیین سهمیه در پذیرش دانشجو و استخدام برای افراد ویژه فارغ از شایسته سالاری بصورت قانونی رایج بوده است.

اکنون سؤال این است که چگونه می توان اختصاص سي درصد ازکرسی های مدیریتی به زنان را با وجود تأکید بر رعایت شایستگی های عمومی و شرایط تخصصی آنان در تبصره چهار این تصویب نامه، مغایر با شایسته سالاری در بدنه دستگاههای دولتی تلقي كرد؟ رای ابطال به مصوبه سهم سي درصدي مديريتي زنان از سوي ديوان عدالت اداري، تنها ازسوي رییس قوه‌ قضاییه ممکن است.

XS
SM
MD
LG