لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ ایران ۰۰:۱۶

حکم زندان جدید برای بستگان پویا بختیاری، معترض جوانی که در اعتراضات آبان ۹۸ کشته شد


مهرداد بختیاری، عموی پویا بختیاری، از جانباختگان اعتراضات آبان سال ۱۳۹۸ ازسوی دادگاه انقلاب به ۵ سال زندان تعلیقی محکوم شد.

یک منبع مطلع که به دلایل امنیتی نخواستنامش فاش شود به صدای آمریکا گفت، مهرداد بختیاری که در تاریخ ۱۰ آبان ماه سال جاری توسطنیروهای امنیتی بازداشت و به بند اطلاعات سپاه زندان رجایی شهر منتقل شده بود، پس از دستکم ۴۷ روز بازداشت، روز چهارشنبه ۲۶ آذر ماه پس از صدور حکم ۵ سال حبس تعلیقی و ۲ سالممنوعیت خروج از کشور توسط دادگاه انقلاب کرج از زندان آزاد شد.

به گفته این منبع مطلع، آقایبختیاری از سوی دادگاه انقلاب کرج به چهار سال زندان به اتهام تجمع و تبانی و یک سال زندان بهاتهام تبلیغ علیه نظام محکوم شده است.

این محکومیت پس از آن بوده که آقای بختیاریمانند منوچهر بختیاری پدر پویا، به فشار بر خانواده از سوی نهادهای امنیتی واکنش نشان داده ومعترض شده بود.

پویا بختیاری زمانی که در دومین روز از اعتراضات به افزایش قیمت بنزین به همراه دیگر اعضای خانواده خود به راهپیمایی رفته بود هدف گلوله قرار گرفت و پیش از رسیدن به بیمارستان جان خود را از دست داد.

اسفندماه گذشته، مايك پمپئو در مراسم اعلام گزارش سالانه حقوق بشر آمریکادرباره کشورهای جهان با نام بردن از پویا بختیاری گفت: این مهندس جوان یکی از هزاران جوانایرانی بود که به رژیم ایران اعتراض کرد و توسط ماموران رژیم کشته شد. آنها حتی از برگزاری مراسم خاکسپاری او هم جلوگیری کردند.

XS
SM
MD
LG