لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ ایران ۰۱:۱۴

خط فقر در ایران به ده میلیون تومان در ماه رسیده است


بنا به یک تحقیق جدید پژوهشگران و چهره های علمی دانشگاه ها در ایران، خط فقر در تهران به ده میلیون تومان در ماه رسیده است.

زهرا کریمی، اقتصاد دان و عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران در گفتگو با مطبوعات داخلی اعلام كرد، نتایج پژوهش‌ها نشان می دهد در سال جاری، خط فقر در تهران بیش از آنچه كه پیشتر، مركز پژوهش های مجلس از میزان خط فقر درتهران اعلام كرده بود، افزایش یافته و به ده میلیون تومان رسیده است.

این در حالی است که به گفته خانم كریمی، حداقل حقوق کارگران در سال جاری، كمتراز دو میلیون تومان معادل هشتاد دلار در ماه است و بسیاری از كارگران و مزدبگیران روزانه، در دیگر مناطق ایران، با دریافت حداقل حقوق کارگری، در زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

تحقیقات جدید همچنین از افزایش پدیده حاشیه‌نشینی و مهاجرت بسیاری از خانواده ها به حومه شهرها خبر می دهد كه به دلیل عواملی چون گرانی اجاره مسکن و گران بودن اقلام مورد نیاز روزانه اتفاق افتاده است.

پیشتر كارشناسان اقتصادی در ایران ضمن ابراز نگرانی نسبت به روند سریع فقیر شدن طبقه متوسط جامعه، هشدار داده بودند، تداوم رکود اقتصادی، گرانی و افزایش تورم و سقوط ارزش پول، قدرت خرید طبقه متوسط و كم درآمد را کاهش داده و جمعیت قابل توجهی از جامعه ایران را به فقر كشانده است.

XS
SM
MD
LG