لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ ایران ۱۲:۰۱

افزایش ۶۰ درصدی بودجه سپاه پاسداران در لایحه بودجه دولت ایران


در آخرین لایحه بودجه دولت دوازدهم جمهوری اسلامی، که محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، دوازدهم آذر در جلسه علنی مجلس ارائه کرد، بودجه نیروهای نظامی به شکل کم سابقه‌ای افزایش پیدا کرده که رقم آن تنها برای سپاه پاسداران با افزایش نزدیک به شصت درصد نسبت به سال گذشته، چهارده هزار میلیارد تومان است.

بودجه سال گذشته سپاه پاسداران، بیست و چهار هزاروسیصد و سی و پنج میلیارد تومان بود که امسال، به سی و هشت هزار و پانصد و شصت و چهار میلیارد تومان رسیده است.

در لایحه بودجه امسال دولت، منابع اصلی تامین مالی از درآمد نفتی و از صادرات دو میلیون و سیصد هزار بشکه نفت در روز پیش بینی شده است.

اما این پیش‌بینی دولت برای صادرات نفت در سال آینده در حالی است که صادرات نفت ایران به سبب تحریم‌ها و نوسان بازار در سال جاری از هفتصد هزار بشکه در روز فراتر نرفته است.

بودجه ستاد کل نیروهای مسلح از دویست و هفتاد و شش میلیارد تومان در سال‌جاری به سیصد و نود و شش میلیارد تومان و بودجه سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع، که ریاست آن با محسن فخری‌زاده، از مسئولان کشته شده برنامه هسته‌ای ایران بود، پانصد درصد افزایش یافته و از چهل میلیارد به دویست و چهل و پنج میلیارد تومان رسیده است.

اگرچه بودجه امسال دولت با منابع متزلزل وابسته به بازارهای جهانی، تحریم ها و نوسان ارز با افزایش کم سابقه بودجه نظامی آماده شده اما مخالفان و منتقدان، آن را دور از انتظار برای تحقق واقعی می دانند.

XS
SM
MD
LG