لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ ایران ۰۳:۴۸

پرداخت غرامت از جیب مردم ایران، برای هواپیمایی که سپاه با موشک‌ها سرنگون کرد


بر اساس لايحه تنظيم شده توسط سازمان برنامه و بودجه، دولت می تواند از منابع صندوق توسعهملی براي تامين نيازهاي مالي خود در بخشهاي مختلف استفاده كند. يكي از مواردبحث انگیز در این لایحه تخصيص پرداخت غرامت هواپیمای اوکراینی از همين منبع مالي است

روزنامه شرق در واکنش به این خبر نوشت سپاه پاسداران که مسئول سرنگون کردن هواپیماست، هزینه اقداماتش را از جیب ملت می‌پردازد .

حامد اسماعیلیون،‌ سخنگوی انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز ۷۵۲ ضمن انتقاد شدید از چنین تصمیمی بر ضرورت روشن شدن «جزییات این جنایت» و «محاکمه جنایتکاران» تاکید کرد.آقای اسماعیلیون در صفحه فیسبوک خود نوشته است «از صندوق توسعه‌ کشور پول برمی‌دارند تا غرامت کثافت‌کاری و جنایت‌ سپاه پاسداران را پرداخت کنند. هم از نان مردم بزنند هم خانواده‌های جان‌باختگان را برای یک عمر شرمنده‌ مردم کنند»

برداشت از صندوق توسعه ملی، که با مجوز خامنه‌ای قابل اجرا است، پیش از این نیز بارها خبرساز شده است.

سال گذشته در پی خسارات سنگین وارد شده به به شهرهای مختلف بر اثر وقوع سیلاب‌ها، علی خامنه‌ای با برداشت فوری از صندوق توسعه ملی به منظور جبران خسارات سیل مخالفت کرد. اما از سوی دیگر علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در ۱۷ دی ماه و پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، گفته بود که «۲۰۰ میلیون یورو» از صندوق توسعه ملی به نیروی قدس سپاه پاسداران تعلق می‌گیرد و بودجه آن افزایش می‌یابد.

XS
SM
MD
LG