لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰ ایران ۱۲:۳۲

هند میلیون‌ها دز از واکسن ساخت دانشگاه آکسفورد و استرازنکا را تولید می‌کند


هند اعلام کرد انیستیتو سرم سازی آن کشور، میلیون ها دز واکسن کووید ۱۹ ساخت مشترک آکسفورد، و استرازنیکا را تولید، و پس از تایید مقام های نظارتی، به سرعت توزیع خواهد کرد.

انیستیتو سرم سازی هند، که یکی از بزرگترین تولید کنندگان واکسن در جهان است، تولید AZD1222 ، واکسن کووید ۱۹ مشترک دانشگاه آکسفورد و داروسازی بریتانیایی-سوئدی استرازنیکا را، پیش از تایید مقام های نظارتی، و با هدف سرعت بخشیدن به ایمن‌سازی عمومی و مهار همه‌گیری کرونا ویروس نوظهور در هند آغاز کرده است.

سرینات ردی، از بنیاد بهداشت عمومی هند، گفت: «هند به طور قطع پیشتاز تولید واکسن برای استفاده داخلی و بین المللی خواهد بود، زیرا کارخانجات و خطوط تولید واکسن ما بسیار بزرگ و گسترده است.»

هند، دومین رتبه جهان را به لحاظ ابتلا و مرگ ناشی از کووید ۱۹ دارا است، و متخصصان بهداشتی آن کشور معتقدند، برای مهار موفق همه‌گیری و ایمن‌سازی عمومی، واکسن، علاوه بر اثربخشی، باید شرایط دیگری نیز داشته باشد.

سرینات ردی از بنیاد بهداشت عمومی هند افزود: «باید نحوه تزریق آن ساده باشد و به امکانات پشتیبانی پیچیده برای جمعیت عظیمی مثل هند نیاز نداشته باشد. سر آخر آن که قیمت آن هم بسیار مهم است، و باید قابل پرداخت باشد.»

موسسه سرم سازی هند، به دنبال خبر اثربخش بودن واکسن آکسفورد و استرازنیکا اعلام کرد، توان تولید سالیانه ۸۵۰ میلیون دز واکسن کووید ۱۹ را دارا است و در حال حاضر نیز ۴۰ میلیون دز واکسن در انبارهای دارویی‌اش، آماده و در انتظار مجوز توزیع است.

گزارش از یگانه ارسباران

XS
SM
MD
LG