لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰ ایران ۰۵:۰۴

دفاع مقام اروپایی برای تائید واکسن آمریکایی مقابله با کرونا: کیفیت و کارایی دارد


در پی صدور مجوز استفاده همگانی از واکسن کرونای تولیدی شرکتهای فایزر/ بیو اِن تک، مدیر اجرایی آژانس دارویی اروپا که مقر آن در هلند قرار دارد، گفت فواید استفاده از واکسن شرکت آمریکایی فایزر و شریک آلمانی از خطرات احتمالی آن به مراتب بیشتر است.

امر کوک مدیر اجرایی آژانس دارویی اروپا گفت: نتایج به دست آمده از آزمایشات بالینی صورت گرفته بر روی بیش از چهل هزار داوطب نشان می‌دهد صدور مجوز تایید این واکسن بر پایه مستندات و شواهد قوی علمی از میزان کیفیت و کارایی و موازین ایمنی بوده و عامل دیگری ملاک نبوده است.

با شیوع گسترده گونه جدیدی از ویروس کرونا در بریتانیا که باعت بسته شدن مرزهای زمینی و هوایی بسیاری از کشورهای اروپایی به روی بریتانیا شد این مقام آژانس دارویی اروپا تاکید کرده که در حال حاضر شواهدی مبنی بر موثر نبودن این واکسن در برابر گونه جهش یافته این ویروس وجود ندارد.

به دنبال موافقت آژانس دارویی اروپا، اورزولا فون درلاین رییس کمیسیون اتحادیه اروپا نیز با صدور مجوزی اعلام کرد که روند واکسیناسیون همزمان در بیست و هفت کشور عضو اتحادیه بین روزهای ۲۷ و ۲۹ دسامبر آغاز خواهد شد.

برخی از کشورها نظیر بریتانیا و آمریکا با تایید واکسن کرونای فایزر بیو ان تک، روند واکسیناسیون را زودتر آغاز کردند.

اتحادیه اروپا تاکنون دویست میلیون دُز از واکس کرونای فایزر/ بیو ان تک را پیش خریده کرده و برای خرید ۱۰۰ میلیون دُز دیگر اعلام آمادگی کرده است.

XS
SM
MD
LG