لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ ایران ۱۵:۳۶

اتیوپیایی‌های آواره از جنگ بدون کمترین امکانات در وضعیتی بغرنج بسر می‌برند


در سودان، هزاران اتیوپیایی آواره از جنگ در منطقه تیگرای در شمال آن کشور، در وضعیتی بغرنج به سر می‌برند.

اردو‌گاەهایی که در ابتدا قرار بود موقتی باشند، با گذشت یک ماه هنوز هم محل اسکان هزاران زن و کودک و مرد های گریخته از خشونت بیرحمانه جنگ داخلی اتیوپی هستند.

سازمان ملل متحد می گوید هم‌اینک ٢٠ هزار آواره اتیوپیایی در پناهگاههایی زندگی می کنند که با کمک سودان دایر شده است.

هاشانفی گامارلدین ، آواره اتیوپیایی می‌گوید: یک ماه میشه که اینجا اومدیم. هیچی پیدا نکردەایم.حتی پتو و یا تشکهم نداریم و پیدا نکردەایم. اینها مال خودمونه که روی کولمون بار کردیم و به اینجا آوردیم.

بر اساس برآوردهای سازمان ملل متحد، از آغاز درگیری‌ها در منطقه تیگرای، بیش از ٤٦ هزار اتیوپیایی با عبور از مرز وارد خاک سودان شدەاند.

سیل ناگهانی پناهندگان، توانایی گروەهای حقوق بشری برای راەاندازی سریع سیستمی را ضعیف کرده است که بتواند خوراک، پوشاک ، و نیازهای بهداشتی آوارگان را تامین کند.

ملس گارازیر، آواره اتیوپیایی می‌گوید: تازه دیروز شروع به آوردن آب آشامیدنی کردند. آب کمه. چادری برای اسکان بچەهامون نیست. دکتر نیست. مشکلاتی که در اینجا وجود داره واقعا عظیم و کمرشکنه.

در همین حال آبی احمد، نخست‌وزیر اتیوپی درخواست‌های جامعه بین‌المللی برای توقف خشونت و آغاز مذاکرات با مقامات محلی منطقه تیگرای را رد کرده است.

به گفته این پناهجوی آواره: دنیا قانون داره. مردم هم که دارن از گرسنگی می‌میرن و یا با اسلحه کشته می‌شوند. پس چرا جامعه بین‌المللی ساکته؟

XS
SM
MD
LG