لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰ ایران ۱۷:۱۹

نگرانی از ویروس جدید کرونا؛ فرانسه برای مسافرانی که از بریتانیا می‌آیند شرط گذاشت


در فرانسه امانوئل مکرون، رئیس جمهوری در جلسۀ هیئت دولت ، ضمن اشاره به جهش مشکل سازِ ناشی از اشاعه و گسترش دامنه حملات ویروس کرونا در بریتانیا و مشاهدۀ نوع بسیار تهاجمی تر این ویروس در آن کشور به نمایندگی از سوی چند دولت اروپایی، اعلام کرد پرواز هماپیماهای مسافربری به بریتانیا و بالعکس موقتا قطع می شود.

آقای مکرون که بخاطر بیماری کرونا خانه نشین شده است این تصمیم را از طریق کنفرانس ویدیویی با وزیران کابینه در میان گذاشت.

آقای مکرون گفت: بدیهی است فرانسویانی که می خواهند از بریتانیا به کشورمان بازگردند، باید تست کرونا بدهند. در حال حاضر ایدۀ واکسیناسیونِ عمومی در سطحی گسترده منتفی است، اما در این مرحله واکسیناسیون افراد مسن و کادر درمانی کماکان در اولویت است.

دولت های اروپایی که ایمنی واکسن های ساخت شرکت آمریکایی فایزر و شریک آلمانی اش بایو اِن تک را تأئید کرده اند، انتظار می رود در ده روز باقیمانده به سال نو میلادی جزییات برنامه های مربوط به طبقه بندی اولویتها برای واکسیناسیون را اعلام کنند.

در همین حال الیویه وران، وزیر بهداشت فرانسه می گوید به اعتقاد او واکسن های ساخته شده کنونی می توانند با ویروس جهش یافته ای که در بریتانیا مشاهده شده است، مقابله کند.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا نیز می گوید ما قرنطینۀ جدیدی را اعمال کرده ایم که مشمول شانزده میلیون بریتانیایی خواهد شد. ما در عین حال با نوع جدیدی از ویروس کرونا مواجه هستیم که هفتاد درصد مهاجم تر از گونۀ اصلی است.

دولت های اروپایی در تلاشند تا با اتکا به واکسن های تولید شده بتوانند سال دو هزار و بیست و یک را با امید به موفقیت در ریشه کنی ویروس کرونا شروع کنند.

گزارش از آرین ریسباف

XS
SM
MD
LG