لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ ایران ۱۳:۵۸

اعتراف مقامات ایران به مصرف مازوت و تشدید آلودگی هوای شهرها


بسیاری از کشورهای جهان این روزها پیگیر واکسیناسیون مردم خود برای مصون کردن آنها در برابر ویروس کرونا هستند. اما در ایران نه فقط چشم‌انداز روشنی برای کنترل و مهار بحران کووید۱۹ وجود ندارد، که یک بحران سلامتی دیگر هم پدید آمده است: آلودگی هوا.

البته بحران آلودگی هوا در ایران بی‌سابقه نیست، اما این بار در میانه کشمکش‌های سیاسی مقامات، پای یک عامل دیگر هم علاوه بر بی‌توجهی و کم‌کاری به میان آمده است و آن استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه‌ها است.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران در پاسخ به برخی انتقادها در ارتباط با مصرف مازوت و تشدید آلودگی هوا در شهرهای صنعتی ایران گفته؛ چاره‌ای جز مصرف مازوت نیست.

عیسی کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط‌ زیست نیزبا اشاره به اینکه به دلیل سرد شدن هوا، مصرف گاز خانگی افزایش یافته است در اظهار نظر عجیبی گفت: گاز مورد نیاز صنایع و نیروگاه‌ها کم شده و ملت یا باید نبود برق را بپذیرند یا اینکه بپذیرند از سوخت مازوت در نیروگاه‌ها استفاده شود.

فروش مازوت ایران متاثر از تحریم ها، به كمترین میزان خود رسیده و مشتری جهانی ندارد. حتی اگر تحریم ها هم نبودند، بر اساس قوانین سازمان بین المللی دریانوردی كه حركت كشتی های حامل سوخت با تركیب گوگرد سه درصد به بالا را ممنوع كرده، امكان صادرات مازوت ایران فراهم نبود.

بر اساس خبرها از ایران، مازوت‌ انباشته شده در سطح شهرها و یا اطراف سوزانده می شوند وآلودگی هوا در ایران سراسری شده است.

XS
SM
MD
LG