لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ ایران ۱۸:۲۶

جدایی بریتانیا و اروپا یک ماه دیگر اتفاق می‌افتد؛ روند برگزیت با سردرگمی و نگرانی دنبال می‌شود


بریتانیا تا یک ماه دیگر رسماً از اتحادیه اروپا خارج می شود، اما عدم موفقیت دو طرف در دستیابی به توافقی برای داد و ستد آزاد، روند برگزیت به ویژه برای محافل تجاری را با سردرگمی و نگرانی همراه کرده است.

بریتانیا و اتحادیه اروپا روز اول ژانویه ۲۰۲۱ را به عنوان زمان اجرائی شدن توافق تجارت آزاد، و دو هفته پیش از آن را به عنوان آخرین تاریخ دستیابی به توافقی در این خصوص تعیین کرده بودند اما مذاکرات در چند موضوع کلیدی به ویژه ساز و کار حل و فصل اختلافات و استانداردهای مورد استفاده بریتانیا برای صادرات به اتحادیه اروپا با بن بست روبرو شده، و قانونگذاران بریتانیائی گفته اند که طرفین برای دستیابی به توافق تنها یک هفته دیگر مهلت دارند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دولت بریتانیا در این خصوص کارزاری تبلیغاتی به راه انداخته، و مایکل گوو وزیر بریتانیائی مسئول برگزیت می گوید، احتمال دارد که این گفتگوها به نتیجه نرسد، و تجار و صاحبان کسب و کار باید برای تمام احتمالات آماده باشند.

کارشناسان می گویند، خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بدون توافق داد و ستد آزاد به برقراری تعرفه های گمرگی و سایر موانع تجاری بین این دو منجر خواهد شد.

این امر برای طرفین گران تمام خواهد شد، اما تقریباً نیمی از تجارت بریتانیا با اتحادیه اروپا بدون تعرفه گمرکی انجام می شود، و عدم توافق در مورد تجارت آزاد به مراتب به بریتانیا فشار بیشتری وارد می کند.

گزارش از یگانه ارسباران

XS
SM
MD
LG