لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ ایران ۱۳:۳۵

بازیهای آسیایی سال ۲۰۳۰ نیز در قطر برگزار خواهد شد


بازیهای آسیایی سال ۲۰۳۰ نیز در قطر برگزار خواهد شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:00 0:00

قطر با کسب اکثریت آرا میزبان بیست و یکمین دوره بازی‌های آسیایی در سال۲۰۳۰ شد.

قطر که پیش از این, در ۲۰۰۶ هم میزبانی بازی‌های آسیایی را بر عهده داشت، در رای‌ گیری صورت گرفته در مجمع عمومی شورای المپیک آسیا در رقابت با عربستان سعودی موفق شد برای دومین بار میزبانی بازیهای آسیایی را به دست آورد.

در سی و نهمین مجمع عمومی شورای المپیک آسیا در مسقط پایتخت عمان، پس از انتخاب قطر برای ۲۰۳۰ شیخ احمد الفهد الصباح رئیس این تشکیلات، عربستان را بعنوان میزبان دوره ی بعدی معرفی کرد.

عربستان که تاکنون میزبان رویدادی به این بزرگی نبوده پس از ناکامی در انتخابات ۲۰۳۰ بدون رای گیری برای دوره بعدی، به صورت توافقی میزبان بازیهای اسیایی در سال ۲۰۳۴ شد.

پس از میزبانی قطر در بازی‌های آسیایی ۲۰۰۶ در دوحه، برای ۶ دوره متوالی میزبانی بزرگ‌ترین رویداد ورزشی آسیا به کشورهای شرقی قاره رسید.

چین پس از المپیک ۲۰۰۸میزبان بازهای آسیایی ۲۰۱۰ گوانگجو بود، کره جنوبی ۲۰۱۴ در اینچئون، و‌ اندونزی ۲۰۱۸ در جاکارتا عهدار میزبانی از بازهای آسیایی شدند. ضمن آنکه بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ به میزبانی هانگژوی چین و ۲۰۲۶ در ناگویای ژاپن برگزار خواهد شد.

قطر میزبان جام جهانی ۲۰۲۲، در زمستان ۲۰۱۹ مسابقات فوتبال جام ملتهای آسیا را با موفقیت برگزار نمود و میزبانی رقابتهای فوتبال لیگ قهرمانان آسیا را در دوران همه گیری کرونا بر عهده گرفت.

XS
SM
MD
LG