لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۴

طرح آمريکا برای کاهش انتشار گاز دی اکسید کربن


نمايی از مرکز شهر لس آنجلس (کاليفرنيا) در سال ۲۰۰۹
نمايی از مرکز شهر لس آنجلس (کاليفرنيا) در سال ۲۰۰۹
سازمان حفاظت محیط زیست آمريکا از طرح کاهش ۳۰ درصدی انتشار گاز دی اکسید کربن از نیروگاه های برق آن کشور تا سال ۲۰۳۰ خبر داد. اين نخستين بار است که دولت فدرال آمريکا یک قانون سراسری برای محدود کردن مهم ترين گاز مؤثر در پدیده گرمايش زمين را پيشنهاد می کند.

انتظار می رود اين لايحه قانونی، که روز دوشنبه ۱۲ خردادماه (۲ ژوئن) اعلام شد، سال آینده به تصويب برسد. اين طرح محور برنامه های باراک اوباما، رئیس جمهوری ايالات متحده، برای کاهش آلودگی های مرتبط با پدیده گرم شدن کره زمین است.

دولت اميدوار است هنگامی که سال آينده مذاکرات بر سر یک توافقنامه بين المللی از سر گرفته خواهد شد، اين گام ايالات متحده، کشورهای دیگر را برای دست زدن به اقدامی مشابه تشویق کند.

با وجود انتشار گزارش سال ۲۰۰۹ مبنی بر اين که گازهای گلخانه ای سلامت و رفاه انسان را به خطر افکنده اند، سال ها طول کشيد تا بالاخره تلاش های دولت برای رسيدگی به وضعيت نیروگاه های برق بصورت یک کد قانونی درآيد.

اوباما اين تلاش ها را در تابستان گذشته، وقتی که طرح عملی خود برای رسيدگی به اوضاع جوی را اعلام کرد، سرعت بخشيد. اين موضوع در جریان مبارزات انتخاباتی و انتخاب مجدد آقای اوباما مسکوت مانده بود.

نیروگاه ها بزرگترین توليدکننده های گازهای گلخانه ای در ایالات متحده و مسئول حدود یک سوم تولید سالانه گازهای گلخانه ای در آمريکا هستند. تا آنجا که گرمايش زمين محصول جانبی فعاليت های اقتصادی بشر محسوب می شود، گازهای توليد شده توسط نيروگاه های ایالات متحده آمريکا دومین عامل گرم شدن کره زمین عنوان می شوند.

با وجود این، مقررات جديد ريسک های حقوقی و سياسی قابل توجهی نیز به همراه دارد. چنانچه با مخالفتی روبرو نشود، اين مقررات بيش از پيش از نقش ذغال سنگ در توليد برق در آمریکا خواهد کاست، و برای کاهش آلودگی هوا در مناطق دور از نيروگاه ها گزينه های ديگری را موجب خواهد شد.

زمانی ذغال سنگ منبع عمده انرژی ايالات متحده آمريکا بود. با افزایش سریع منابع گاز طبیعی و منابع انرژی تجدیدپذیر مانند باد و انرژی خورشیدی، اکنون چيزی کمتر از ۴۰ درصد برق کشور از طريق ذغال سنگ تامین می شود.

طبق آمار سازمان حفاظت از محیط زیست آمريکا، از سال ۲۰۰۵ به اين طرف، نيروگاه های ايالات متحده ۱۳ درصد از توليد گازهای گلخانه ای خود کاسته اند. اين رقم نيم آن چيزی است که روز دوشنبه دولت آقای اوباما به عنوان هدف خود اعلام کرد. اين سازمان در نظر دارد تا سال ۲۰۲۰ به ميزان ۲۶ درصد از توليد گازهای گلخانه ای در آمريکا بکاهد.
XS
SM
MD
LG