لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۳

مجلس نمایندگان تصویب کرد: حمله به ایران بدون مجوز کنگره آمریکا ممنوع است | سنا باید نظر بدهد


طرح متمم بودجه دفاعی ایالات متحده که هرگونه اقدام نظامی علیه ایران از سوی کاخ سفید را منوط به کسب مجوز کنگره می‌کند، با کسب ۲۵۱ رای موافق در برابر ۱۷۰ رای مخالف، تصویب شد.

الیوت انگل، نماینده دموکرات ایالت نیویورک، و رو کانا، نماینده دموکرات ایالت کالیفرنیا در مجلس نمایندگان، این متمم را تنظیم و معرفی کرده بودند.

این طرح برای تبدیل شدن به قانون نیاز به تصویب سنا و امضای رئیس جمهوری آمریکا را دارد.

پیش از این تیم کین و تام یودال، دو سناتور دموکرات از ویرجینیا و آریزونا، تلاش کرده بودند اقدام مشابهی را در سنای آمریکا انجام داده و متممی را به لایحه بودجه دفاعی اضافه کنند که نتوانست آرای کافی به دست آورد و در نتیجه شکست خورد.

الیوت انگل، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، روز جمعه ۲۱ تیر ماه در بیانیه‌ای گفت: «اگر رئیس جمهوری می‌خواهد به جنگ برود، نخست باید به کنگره مراجعه کند.»

آقای انگل افزود: «موضوع حفظ نظارت و توازن قوا است. این کار جلوی رئیس جمهوری را در دفاع از آمریکا نمی‌گیرد.» الیوت انگل گفت: «ایران خطرناک است. من از تهدیدی که متوجه متحدان‌ و منافع ما است، غافل نیستم. ولی نباید پرداختن به این تهدیدها، ما را وارد یک جنگ دیگر کند.»

هشت نماینده دموکرات در مجلس نمایندگان به این متمم رای مخالف دادند. اکثر نمایندگان جمهوریخواه مجلس نمایندگان هم به آن رای مخالف دادند.

مت گاتز، نماینده جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا که از حامیان پرزیدنت ترامپ است، به این متمم رای مثبت داد و گفت که هرگونه اقدام نظامی، باید در صحن مجلس مورد بحث قرار گرفته و اجازه‌اش صادر شود.

به گزارش سایت پولیتیکو، مایکل مک‌کال، نماینده جمهوری‌خواه ایالت تگزاس و نفر دوم کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، از این متمم انتقاد کرده و گفت که با این کار، گزینه اقدام مشروع از روی میز برداشته می‌شود، و در مقابل تهدید فزاینده ایران نشان می‌دهد که آمریکا اختلاف دارد و امنیت آمریکا را کم می‌کند.

طبق این متمم، مجوز هرگونه اقدام نظامی و تامین بودجه آن از سوی کاخ سفید، باید از سوی کنگره صادر شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG