لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۹

خطرات نوشیدنی های انرژی زا برای کودکان و نوجوانان


خطرات نوشیدنی های انرژی زا برای کودکان و نوجوانان


به گفته پژوهشگران، مصرف نوشیدنی های انرژی زا می تواند برای کودکان و نوجوانان خطراتی به همراه داشته باشد.

خطرات احتمالی این نوشیدنی که معمولاً به دلیل مصرف بیش از حد کافئین رخ می دهد شامل تپش قلب، ایست قلبی، سکته و حتی مرگ ناگهانی است.

داکوتا سیلور، دانش آموز سال آخر دبیرستان کارل جانکشن می گوید اعتیاد تنها خطر این نوشیدنی ها نیست.

وی سال گذشته پس از نوشیدن دو نوشابه انرژی زای بزرگ دچار حمله قلبی شد و پنج روز در بیمارستان بستری بود.

بنا به نظر پزشکان، مصرف کافئین و مواد مشابه می تواند دلیل حمله قلبی باشد.

دکتر استفان لیپشولدز، رئیس بخش کودکان دانشکده پزشکی میامی که این گزارش حاصل تلاش او و گروهی از همکارانش است، می گوید ما مصرف روزانه نوشیدنی های انرژی زا را به نوجوانان توصیه نمی کنیم.

در این گزارش آمده است: «نوشابه های انرژی زا معمولاً شامل موادی هستند که علاوه بر تاثیرات نامطلوب کافئین، باعث تهوع و اسهال نیز می شوند و فروش آن ها باید مثل سیگار، مشروب و مواد مخدر تحت کنترل قرار گیرند.»

حدود یک سوم نوجوانان به طور مدام نوشیدنی های انرژی زا مصرف می کنند، ولی با این وجود هیچ تحقیقی در مورد اثرات مصرف بلند مدت این نوشابه ها انجام نگرفته است.

«مرکز کنترل مواد سمی» آمریکا از اواخر سال ٢٠١٠ جمع آوری اطلاعات در مورد مصرف بیش از حد نوشیدنی های انرژی زا و تاثیرات آن بر روی افراد در سطح کشور را آغاز کرده است.

ارقام نشان می دهد که از اکتبر تا دسامبر ٢٠١٠، ٦٧٧ مورد مسمومیت بر اثر مصرف نوشیدنی های انرژی زا گزارش شده است.

براساس اطلاعات گردآوری شده در این مرکز، بیشتر موارد گزارش شده در سال ٢٠١١، به نوجوانان مربوط است و از ٣١١ موردی که تاکنون گزارش شده است، حدود یک چهارم بیماران کودکان زیر شش سال بوده اند.

تپش قلب سریع، ایست قلبی، درد در ناحیه سینه، افزایش فشار خون، زود رنجی و توهم از جمله نشانه هایی بودند که در این گزارش ثبت شده اند.
جزئیات این گزارش در شماره ماه فوریه نشریه پزشکی «Pediatrics» منتشر شده است.

XS
SM
MD
LG