لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۰

بازیگر بریتانیایی در اعتراض به استخدام مدیر متهم به «آزار جنسی» از همکاری در انیمیشن شانس انصراف داد


اما تامپسون
اما تامپسون

«اما تامپسون» در نامه‌ای سرگشاده از همکاری در فیلم انیمیشن «شانس» محصول شرکت «اسکای دنس» انصراف داده است.

این بازیگر مطرح بریتانیایی ، دلیل انصراف خود را «راحت نبودن» با مدیر انیمیشن این شرکت «جان لستر» عنوان کرده است.

آقای لستر، انیماتور برنده جایزه اسکار سال گذشته، پس از آن که به آزار جنسی متهم شد شرکت پیکسار را ترک کرد و به اسکای دنس پیوست.

اما تامپسون، در بخشی از نامه خود که در روزنامه لس آنجلس تایمز چاپ شده نوشته است: «برایم عجیب است که چطور شرکت شما در فضای کنونی، که انتظار می‌رود کمپانی‌های با نفوذ (علیه آزار جنسی) بایستند، شخصی مانند آقای لستر را با سابقه تخلف اخلاقی استخدام می‌کند.»

وی در ادامه می‌نویسد «اگر مردی، دهه‌ها زنان را به طرز زننده‌ای لمس کرده، چطور یک زن می‌تواند برای او کار کند؛ وقتی تنها دلیلی که در حال حاضر آنها را لمس نمی‌کند این باشد که در قراردادش ذکر شده است باید رفتار حرفه‌ای در پیش بگیرد.»

انیمیشن کمدی شانس به تأثیر شانس در زندگی روزمره افراد می‌پردازد و نخستین کار مهم شرکت اسکای دنس در ساخت انیمیشن بلند محسوب می‌شود. اسکای دنس، هنوز به نامه اما تامپسون واکنشی نشان نداده است.

اقدام خانم تامپسون با واکنش مثبت فعالان حقوق زن از جمله «ملیسا سیلوراشتاین» بنیانگذار سازمان «زنان و هالیوود» که برای تساوی جنسیتی فعالیت می‌کند همراه شد. خانم سیلوراشتاین این اقدام را یکی از تأثیرگذارترین رویدادها در جنبش موسوم به «من هم» (Me Too) عنوان کرده است.

سازمان «تایمز آپ» (Time’s Up) نیز خانم تامپسون را برای این اقدام ستوده است.

«دیوید الیسون»، مدیرعامل اسکای دنس، پس از استخدام جان لستر گفته بود که این تصمیم پس از بررسی‌های دقیق گرفته شده است.

جان لستر نیز در بیانیه‌ای گفته بود که تمام تلاش خود را می‌کند تا این استودیوی انیمیشن را بر اساس کیفیت، امنیت، اعتماد و احترام متقابل مدیریت کند.

آقای لستر، مدیریت بخش خلاقیت شرکت‌های بزرگی مانند «پیکسار» و «دیزنی» را بر عهده داشته است.

جان لستر
جان لستر

او در ماه‌های پایانی سال ۲۰۱۸ برای مدتی مرخصی گرفت و در نامه‌ای داخلی گفت دلیل این مرخصی این بوده که او متوجه شده با رفتارهایش برخی از همکاران خود را ناراحت کرده است.

چندی بعد، نشریه «هالیوود ریپورتر» به نقل از یکی از کارمندان شرکت پیکسار، که نامش را فاش نکرد، نوشت که آقای لستر در لمس کردن و بوسیدن زنان و نظر دادن در مورد ظاهر آنها سابقه‌ای طولانی دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG