لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۱

کناره گیری عضو برجسته هیات داوران جشنواره فیلم آناتولی ترکیه


کناره گیری عضو برجسته هیات داوران جشنواره فیلم آناتولی ترکیه
کناره گیری عضو برجسته هیات داوران جشنواره فیلم آناتولی ترکیه

امیر کوستریکا، فیلمساز و هنرمند برجسته منطقه بالکان و یوگسلاوی پیشین، که چندین جایزه از جشنواره های جهانی فیلم از جمله کن فرانسه و ونیز را در کارنامه سینمایی خود دارد، از هیات داوران جشنواره فیلم نارنج طلایی آناتولی ترکیه کناره گیری کرد. این کناره گیری از جشنواره پس از بحث و مجادله و برخورد با کوستاریکا بر سر موضع گیری اش در جنگ بوسنی رخداد. این مجادلات در جریان پیگیری پیشبرد درونمایه جشنواره امسال «هنر ومسئولیت اجتماعی در هنرها» با حضور هنرمندان و هنردوستان صورت گرفت.

رسانه های ترکیه گزارش کردند این مجادله زمانی شدت یافت که امیرکوستاریکا شمار قربانیان مسلمان جنگ بوسنی را کمتر از آمار اعلام شده دانست. گروهی از تندروان و افراطیون با شنیدن این خبر جلوی ساختمان دفتر برگزاری جشنواره گردهم آمده، علیه کوستاریکا به شعاردهی پرداختند. تظاهرات گسترده علیه کوستاریکا باعث شد وی این تظاهرات را رفتاری بربرانه بنامد.

اما امیر کوستاریکا در گفتگوی روز یکشنبه خود با روزنامه حریت چاپ ترکیه این اتهامات را رد کرد. با این حال او بر کناره گیری خود از هیات داوران جشنواره آناتولی تاکید کرد.

مصطفی آکایدین، شهردار آناتولی به رسانه ها گفت در تلاش است تا کوستاریکا را ترغیب به بازگشت به هیات داوران جشنواره فیلم کند. خبرگزاریهای ترکیه گزارش کردند امیرکوستاریکا یک روز پس از کناره گیری از چهل و هفتمین دوره جشنواره فیلم آناتولی این شهر را ترک کرده است.

یکی از فیلمسازان ترکیه در حاشیه این جشنواره گفت جنگ بوسنی و کشتار مسلمانان رویدادی فراموش نشدنی و نابخشودنی ست.

امیرکوستاریکا که نوازنده گیتار نیز هستهمراه با گروه موسیقی اش در تالار پارک فرهنگی آناتولی و تحت محافظت شدید نیروهای امنیتی به اجرای برنامه پرداخت.

امیرکوستاریکا، مسلمان تبار و فرزند یک روزنامه نگار یوگسلاوی پیشین و از دانش آموختگان مکتب سینمایی پراگ است که فیلمهای انتقادی اش از نظام استبدادی پیشین خشم مقامات دولت سوسیالیستی را برانگیخته بود.

امیر کوستاریکا برای فیلم‌های «وقتی بابا به سفر تجاری رفته بود» 1985 و «زیرزمین» 1995 دو بار برنده جایزه نخل طلای جشنواره کن شده است. «زندگی یک معجزه است»، «این را به من قول بده» و «مرثیه یک کولی» از ساخته های این فیلمساز منطقه بالکان است.

XS
SM
MD
LG