لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۳

تعقیب مقامات قوه قضاییه در پرونده اختلاس ۳ هزار میلیاردی


دادستان کل ایران گفت که در جریان رسیدگی به پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی، مقامات عالی رتبه ای در حد معاون قوه قضاییه، رئیس حفاظت اطلاعات قوه قضاییه، نمایندگان مجلس و مدیران عالی بانکها تحت تعقیب قرار گرفتند.

غلامحسین محسنی اژه ای چهارشنبه با حضور در مجلس ایران توضیحاتی درباره رسیدگی به پرونده اختالاس سه هزار میلیارد تومانی به نمایندگان ارائه داد.

این پرونده بزرگترین پرونده اختلاس در تاریخ ایران نام گرفت و در جریان رسیدگی به آن اعلام شد که برخی از مقامات دولت نیز در این پرونده نقش داشته اند اما هیچگاه به تعقیب مقامات قضایی اشاره ای نشده بود.

به گفته محسنی اژه ای، در این پرونده از بیش از ۵۰۰ نفر تحقیقات قضایی صورت گرفت و سرانجام بخشی از پرونده با ۳۹ متهم به دادگاه رفت. از میان آنها دو نفر تبرئه شد و پرونده بقیه به دیوان عالی کشور رفت که برای ۴ نفر آنها حکم اعدام دو نفر حبس ابد و بسیاری انفصال از خدمت و حبس های طولانی مدت تعیین شد.

یکی از محکومان به اعدام در این پرونده، مه آفرید خسروی متهم اصلی و مالک شرکت امیر منصور آریا است. دستگاه قضایی ایران به تازگی اعلام کرد که یکی دیگر از متهمان پرونده را به کمک پلیس بین المللی دستگیر کرده است.
XS
SM
MD
LG