لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۸

مریم ممبینی، همسر کاووس سیدامامی، خواستار رفع ممنوع‌الخروجی خود شد


ابوذر نصراللهی، وکیل مدافع مریم ممبینی - همسر کاووس سیدامامی - خبر داد که موکلش از دادسرای امنیت درخواست کرده است که ممنوع‌الخروجی او را رفع کنند.

نصراللهی به ایرنا گفت دستور ممنوع الخروجی ممبینی «اول دی امسال منقضی شده» است، اما «چون مرجع صادر کننده و تمدید کننده آن سرپرست دادسرای امنیت است، باید به صورت مجزا رفع آن را اعلام کند» و به همین دلیل «همسر مرحوم سید امامی هنوز ممنوع الخروج است».

کاووس سیدامامی فعال محیط زیست و استاد دانشگاه امام صادق بود که سال گذشته به همراه جمعی دیگر از فعالان محیط زیست بازداشت شد. سیدامامی پس از نزدیک به دو هفته در زندان درگذشت و مقام‌های جمهوری اسلامی علت مرگ او را «خودکشی» عنوان کردند. این ادعا اما از سوی خانواده سیدامامی رد شد.

خانواده سیدامامی پیشتر هم به دلیل پخش برنامه‌ای از صدا و سیما علیه فعالان محیط زیست و سیدامامی، از رئیس، معاون سیاسی و مدیر شبکه دوم صدا وسیمای جمهوری اسلامی و همچنین تهیه کننده برنامه خبری ۲۰:۳۰ و عوامل تولید برنامه «منطقه ممنوعه» شکایت کرده بودند. آن‌ها همچنین در نامه‌ای به بازپرس پرونده، خواستار اجرای ماده ۳۰ اساسنامه صدا و سیما و حضور در تلویزیون برای پاسخگویی به موارد مطروحه در مستند «منطقه ممنوعه» شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG