لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۵

الشرق ‌الاوسط: هدف از ربودن شهروند اسرائیلی در عراق مبادله با یک زندانی ایرانی است


الیزابت تسورکوف. آرشیو
الیزابت تسورکوف. آرشیو

الشرق الاوسط، روزنامه عربی چاپ لندن، به نقل از منابع عراقی نوشت که ربوده شدن الیزابت تسورکوف، محقق روسی-اسرائیلی در عراق، با هدف تحت فشار قرار دادن اسرائیل برای آزادی یک ایرانی زندانی در اسرائیل انجام شده است.

به گفته این روزنامه، ایرانی مورد نظر می‌تواند یوسف شهبازی عباسعلی‌لو باشد که اسرائیل در ماه ژوئن سال جاری میلادی اعلام کرد او را به دلیل برنامه‌ریزی برای حمله به اهداف اسرائیل در قبرس از خاک ایران ربوده است.

اسرائیل زمان دستگیری یوسف شهبازی عباسعلی‌لو و اینکه آیا پیش از ربوده شدن خانم تسورکوف بود را فاش نکرده است.

برخی منابع به این رسانه گفتند که مذاکرات برای تبادل این دو با میانجیگری روسیه انجام می‌شود که «ممکن است در روزهای آینده منجر به آزادی تسورکوف شود.»

الشرق الاوسط همچنین نوشت که گزارش‌های ضد و نقیضی در مورد محل نگهداری الیزابت تسورکوف وجود دارد زیرا برخی منابع می‌گویند که او در عراق توسط کتائب حزب الله عراق، گروه شبه نظامیان طرفدار ایران، نگهداری می‌شود و برخی از انتقال او به ایران خبر داده‌اند.

پیشتر دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، گفته بود که او توسط شبه‌نظامیان کتائب حزب‌الله، نگهداری می‌شود.

الیزابت تسورکوف، دانشجوی ۳۶ ساله دکترا، در اسرائیل بزرگ شده است. او از زمان ورود به دانشگاه، تحقیقاتش را روی جنگ داخلی سوریه و همچنین گروه‌های شبه‌نظامی در عراق و لبنان متمرکز کرد و به گفته همکارانش، مدتی با یک سازمان غیرانتفاعی در غزه کار می‌کرد و از منتقدان سیاست امنیت ملی اسرائیل است.

XS
SM
MD
LG