لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۸

روز جهانی «رفع خشونت علیه زنان»؛ بیانیه وزارت خارجه آمریکا: زنان و دختران سزاوار زندگی بدون خشونت هستند


زنان معترض با پلاکاردهایی با مضمون «حقوق زنان، حقوق بشر است» در تجمع میدانی در نیویورک - آرشیو
زنان معترض با پلاکاردهایی با مضمون «حقوق زنان، حقوق بشر است» در تجمع میدانی در نیویورک - آرشیو

همزمان با روز ۲۵ نوامبر/ ۴ آذر، روز بین‌المللی مبارزه با خشونت علیه زنان، وزارت خارجه ایالات متحده در بیانیه ای تاکید کرد زنان و دختران جهان سزاوار زندگی بدون خشونت هستند.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا که روز یکشنبه ۴ آذر منتشر شد، آمده است: «خشونت علیه زنان یک مسئله جهانی است که سالانه میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. هر زن و دختری سزاوار زندگی بدون خشونت است. ایالات متحده متعهد به پیشرفت برابری جنسیتی و جلوگیری از هر نوع خشونت علیه زنان و دختران، از جمله خشونت های خانگی و جنسی تا ازدواج اجباری و قتل های ناموسی است.»

در این بیانیه تاکید شده است: «از بین بردن خشونت علیه زنان و دختران به همه ما - دولت ها، بخش خصوصی، جامعه مدنی و سازمان های مذهبی - نیاز دارد تا اقدام کنیم.»

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه خود از یک کارزار ۱۶ روزه جهانی برای پایان دادن به خشونت بر مبنای جنسیت در کار خبر داده است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در توئیتی به آغاز کارزار شانزده روزه برای تبلیغ و آگاهی رسانی درباره خشونت زنان در کار اشاره کرد.


در این بیانیه آمده است: «جوامعی که زنان را قادر می سازند تا به طور کامل در زندگی مدنی و اقتصادی شرکت کنند، مرفه تر و صلح آمیز هستند. خاتمه دادن به خشونت در داخل و خارج از محل کار می تواند باعث شود که زنان توانایی بالقوه خود را به عنوان رهبران، کارآفرینان و نوآوران مطرح کنند.»

بیانیه وزارت خارجه آمریکا همزمان با تجمع های روز جهانی «رفع خشونت علیه زنان» در شهرهای مختلف جهان است.

روز جهانی «رفع خشونت علیه زنان» از سال ۱۹۸۱ تعیین شد. هدف از تعیین این روز، یادآوری یک عزم جهانی و همگانی برای مبارزه علیه خشونت با زنان است. سازمان ملل از سال ۱۹۹۹ این روز جهانی را رسما تصویب کرد.

آمارها نشان می دهد که تقریبا نیمی از زنان که در رابطه هستند، نمی توانند آزادانه درباره رابطه جنسی خود، بهداشت جنسی و حتی جلوگیری از بارداری تصمیم بگیرند.

همچنین در قاچاق انسان، ۷۵ درصد قربانیان زن هستند.

تجمع زنان در روز منع خشونت علیه زنان در اسپانیا
تجمع زنان در روز منع خشونت علیه زنان در اسپانیا

تجمع زنان در روز منع خشونت علیه زنان در پاریس
تجمع زنان در روز منع خشونت علیه زنان در پاریس

تجمع زنان در روز منع خشونت علیه زنان در شیلی
تجمع زنان در روز منع خشونت علیه زنان در شیلی

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG