لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۸

دنزل واشنگتن در فیلم «کتاب الی»


دنزل واشنگتن در فیلم «کتاب الی»
دنزل واشنگتن در فیلم «کتاب الی»

دنزل واشنگتن در تازه ترین فیلم خود نقش پیام آوری را بازی می کند که در جهانی با چشم اندازی خراب و ویران سرگردان است. شخصیت اصلی این فیلم دراماتیک و آینده نگر، مردی است با ماموریتی روحانی و معنوی در دنیایی تاریک اما در نهایت امیدوارکننده. او با خود سلاح هایی حمل می کند تا بتواند در جهانی که شوریدگی و هرج و مرج بر آن غلبه کرده است زنده بماند و درعین حال در کوله باری که به همراه می کشد، ارزشمند ترین متعلقات خود را حمل می کند. متعلقاتی که او در صدد است تا به هر قیمتی که شده از آن نگهداری کند.

این بار ارزشمند نه طلاست و نه جواهر بلکه کتابی است قدیمی با جلدی چرمی که به صلیبی فلزی مزین شده است.

دنزل واشنگتن، بازیگر برنده اسکار هالیوود، در فیلم «کتاب الی» که خود تهیه کننده آن است نقش این شخصیت روحانی سرگردان را بازی می کند: «مردم از من می پرسند آیا این فیلم درباره کتاب آسمانی انجیل است؟ و من جواب می دهم: نه این فیلمی است درباره قدرت. الی مردی است هدفمند با ماموریتی معنوی اما ناگهان خود تبدیل به خشن ترین مرد روی زمین می شود و چون در صدد است تا از متعلقاتش حفاظت کند هر کسی که بر سر راهش قرار گرفته است را می کشد و نابود می کند و این خشونت ها را تا مرز جنون پیش می برد. اما ناگهان با رویارویی با دختربچه ای که هیچ چیز درباره خدا نمی داند و حتی سواد خواندن هم ندارد چشم های او به روی حقیقتی آشکار باز می شود و این واقعه یک بار دیگر این مرد را به سوی انسانیت بازمی گرداند.»

میلا کانیس در نقش دختربچه ای که «سولارا» نام دارد در فیلم نقش مقابل دنزل واشنگتن را به عهده دارد. دختر نوجوانی که پس از نجات از دست هیولای مرگ آوری که به دنبال کتاب الی است در این دنیای شوریده وبی سر و سامان هم سفر او می شود.

در فیلم «کتاب الی » نقش «کارنگی» این هیولا و این شخصیت جاه طلب و خونخوار را که حکمران منطقه کوچکی است اما رویای فرمانروایی جهان را در سر می پروراند، بازیگر انگلیسی تبار «گری اولدمن» ایفا می کند: «کارنگی می خواهد در این جهان آشفته نوعی حکم و دستور تازه بوجود آورد و تمام فکر و ذکرش دستیابی به آن کتاب است! من وقتی این فیلمنامه را خواندم احساس کردم که این در واقع به نوعی یک فیلم «وسترن» است. وسترنی که وقایع آن در دوران پس از نابودی جهان اتفاق می افتد و وسترنی بدون اسب با خودروهای زره پوش.»

برادران دوقلو، آلبرت و آلن هیوز کارگردان فیلم «کتاب الی» هستند. این دو برادر معتقدند که فیلم هیچ دین و مذهب به خصوصی را تبلیغ نمی کند اما بدون شک حاوی پیام هایی روحی و روحانی است: «این فیلم درباره سرنوشت یک مرد تنها در جهانی خالی از انسانیت است. مردی که انگار تمام هستی او در این شرایط ناهمگونی که در برابرش قرار گرفته در بوته آزمایش قرار داده شده است. فیلم درباره این مسئله است که چگونه بشریت می تواند در برابر همه این بی سامانی ها مقابله کند و علیرغم همه این ناهنجاری ها تا کجا پیش خواهد رفت تا اعتقادات خود را حفظ و از آن ها دفاع کند؟ ما می خواهیم مردم با هر دین و مذهبی بتوانند با این داستان ارتباط برقرار کنند و کتاب الی را نه به صورت «انجیل» بلکه به صورت «قرآن» یا «تورات» یا هر کتاب دیگری که می خواهند ببینند. مسئله مورد بحث ما در این فیلم نمایش این واقعیت غم انگیز است که مردم با این کتاب چه می کنند و وقتی کتاب در دستهای اشتباهی قرار می گیرد چه نتایجی به همراه دارد.»

XS
SM
MD
LG