لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۸

ثبت رکورد شنا در آب های آزاد و مشکل شرعی مقامات


الهام سادات اصغری در خردادماه امسال با طی مسافت ۲۰ کیلومتر با شنای کرال سینه در آب های دریای خزر رکورد شنا در آب های آزاد ایران را شکست، اما هنوز نتوانسته است این رکورد را در وزارت ورزش به ثبت برساند. این قهرمان رکورد شکن در گفت و گو با سایت عصر ایران علت این امر را اعمال نظر شخصی می داندو می گوید مسئولان مشکل شرعی ثبت رکورد اورا لباس شنای او دانسته اند.

به گفته او: «استدلال مسئولان این است که چون پیش تر چیزی به اسم شنای آزاد بانوان در وزارت ورزش تصویب نشده، لباس من هنگام شنا دردریا هرقدر هم اسلامی باشد از نظر آنها مورد قبول نیست و ثبت این رکورد از نظر شرعی مشکل دارد.»

حمایت های اجتماعی از بانوی رکورد شکن
قرار گرفتن ماجرای خودداری مسئولان ورزشی از ثبت رکورد شگفتی آور الهام اصغری بر فیس بوک حمایت گسترده ایرانیان از او را درپی آورد. امری که سبب شد او در پیامی ویدیویی که بر یوتیوب قرار گرفته از همه ایرانیان سپاسگزاری کند.

سایت مدرسه فمینیستی نیز با به اشتراک گذاشتن لینک مربوط به این ماجرا در فیس بوک خواستار حمایت از ثبت رکورد الهام اصغری شده است

لباس شنا، بزرگ ترین مشکل
الهام سادات اصغری که ۳۲ ساله است، شش سال پیش، در ۲۶ سالگی نیز با طی مسافت ۱۲ کیلومتر به مدت پنج ساعت، با ۲۴۰ هزار بار دست زدن در دریای خزر از مرزگاه در مازندران تا کوه چیلک و برعکس توانست به رکوردی تازه دست یابد.

او در آن زمان در مصاحبه با روزنامه اعتماد، مهم ترین مشکل خود را سنگینی لباس شنای خود ذکر کرده و گفته بود:«تنها مشكلي كه وجود داشت، لباسی بود كه با آن شنا كردم. از آنجا كه من مسلمان هستم و به عنوان يك زن مسلمان بايد با عرف جامعه شنا مي كردم، لباسی را به تن كردم كه مناسب عرف جامعه باشد. اين لباس كمی سنگين بود و وزن مرا سنگين تر می كرد، اما خدا را شكر به موفقيت رسيدم.»

الهام که خودش لباس شنای خود را ابداع کرده در پیام ویدیویی خود بر یوتیوب می گوید لباس شنای او کاملا پوشیده بوده و هفت شاهد نیز آن را تایید کرده اند. لباس شنایی که هربار آن را برای شنا می پوشد بدنش زخم می شود. او می گوید در عین حال در پلاژ بانوان شنا می کرده و هیچ مردی شاهد شنای او نبوده است تا مسئولان بتوانندایراد شرعی بر شنای او بگیرند.

الهام سادات اصغری در گفت و گو با عصر ایران درباره این لباس گفته است:« پوشش من به اندازه یک لباس فضانوردی سنگین و آزار دهنده بود.اما چاره دیگری نداشتم.» و می افزاید:«اگر از همین جنس و با همین وزن لباس تن آقای حسین رضازاده هم بکنید و از او بخواهید وزنه بزند همان لحظه از این رشته خداحافظی می کند.»

رکورد شکنی برای اثبات توانایی زنان
ورزش شنا در آب های آزاد در ایران تنها برای مردان است و رکورد های این ورزش تا پیش از رکورد شش سال پیش الهام، سه، پنج و ده کیلومتر بوده است.

الهام، قهرمانی خودساخته است که موفقیتش را بیش از هرچیز مرهون تلاش های پدر و مادر خود می داند، نه دولت و فدراسیون . مادر او را از پنج سالگی به کلاس آموزش شنا می برد و پدردر تعطیلات آخر هفته او را برای تمرین در آب های آزاد و رسیدن به رکورد قهرمانی تا سواحل خزر همراهی می کرد.

الهام سادات اصغری که شش سال پیش توانست رکورد این شنا را به عنوان تنها و نخستین زن شناگر آب های آزاد بشکند، در همان زمان در گفت و گو با روزنامه اعتماد هدف خود را ازاین رکورد زدن، اثبات توانایی های زنان کشور توصیف کرده بود: «فقط می خواستم همه بدانند كه بانوان كشور ما اگر امكانات لازم را برای پيشرفت داشته باشند می توانند در تمام عرصه های زندگی ركورددار باشند. رشته های كمی برای ورزش بانوان وجود دارد و شرايط يكسان با آقايان وجود ندارد، مخصوصاً شنا در آب های آزاد كه می تواند موفقيت های زيادی را برای بانوان كشورمان كسب كند».

او تاکید کرده بود که: «فقط مي خواستم اعلام كنم استعدادهایی هستند كه بايد به آنها اهميت داده شود. زنان جامعه ما، مادران خانواده هايی هستند كه اجتماع را تشكيل مي دهند و مادران ستون اصلی در هر خانواده به شمار می روند. اگر هر زنی در خانواده با ورزش مورد علاقه خود آشنا شود و استعداد او پرورش يابد با شادابی و روحيه خوبی كه از ورزش كردن به دست مي آورد، مي تواند در استحكام و بالارفتن روحيه آن خانواده موثر باشد».

اجازه مشروط برای شنا در آب های آزاد
در آن زمان از آنجا که چنین مسابقه ای برای زنان وجود نداشت، الهام تقاضای خود را برای شناي۱۰ تا ۱۵كيلومتر در آب های آزاد به فدراسيون اعلام می کند. به گفته او: «فدراسيون از اين موضوع استقبال كرد، اما پس از گذاشتن شرايط خاص، تنها با شنا تا ۱۰ كيلومتر موافقت كردند.»

اما الهام ۱۲ کیلومتر شنا می کند. در این اقدام به عنوان یکی از آن شرایط، یک خواهر بسیجی، پدر او و نایب رئیس هیئت بانوان استان مازندران با قایق اورا همراهی می کردند.

الهام: زیربار زور نمی روم
اکنون الهام که بار دیگر رکورد شش سال پیش خود را شکسته است با مخالفت مسئولان برای ثبت این رکورد روبروست. اما قصد ندارد به این رای تمکین کند. او می گوید «رسیدن به چنین رکوردی کار ساده ای نیست که بتوان بسادگی از آن گذشت». او درپیام ویدیویی خود فاش می کند که رکورد ۲۰ کیلومتری اورا با چانه زنی به ۱۵ کیلومتر رسانده و پس از اعتراض های او سرانجام با ۱۸ کیلومتر موافقت کرده اند. و حالا همان را هم ثبت نمی کنند.

او به عصر ایران می گوید: «من که ساعت ها در دریا شنا می کنم و تسلیم امواج نمی شوم نمی توانم بپذیرم که در مقابل تصمیم ها و نظرهای شخصی برخی از مسئولان سر تسلیم فرود بیاورم».
الهام با تأکید بر این که زیربار حرف زور نمی رود می گوید:«به همین دلیل همچنان در حال پیگیری حق قانونی خودم هستم چون رکورد من قانونی ست و باید ثبت شود».
XS
SM
MD
LG