لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۰

کتابهای درسی الکترونيک در خدمت دانش آموزان در کاليفرنيا


کتابهای درسی الکترونيک در خدمت دانش آموزان در کاليفرنيا
کتابهای درسی الکترونيک در خدمت دانش آموزان در کاليفرنيا

مدارس ايالت کاليفرنيای آمريکا به تدريج کتاب های الکترونيکی يا ايی بوکس را جايگزين کتاب های چاپی می کنند. چند برنامه آزمايشی در استفاده از کتاب های درسی الکترونيکی از سوی دانش آموزان و مسئولان مدارس اين ايالت با استقبال فراوان مواجه شده است.

در يکی از مناطق ايالت کاليفرنيا دانش آموزانی که با استفاده از کتاب الکترونيک، جبر مطالعه کردند، ميانگين امتيازشان در امتحانات سراسری جبر اين ايالت، ۲۰ درصد بالاتر از دانش آموزانی بود که از کتاب چاپ شده در همين درس استفاده کردند. به نظر می رسد دليل اين پيشرفت درسی اين است که نوجوانانی که در زندگی روزمره از تکنولوژی ارتباطاتی ديجيتال استفاده می کنند، کتاب های الکترونيکی را برای درس خواندن مناسب تر می دانند.

يکی از دانش آموزان مدرسه ريورسايد در اين منطقه که به کرات به ديدن مادربزرگش می رود، می گويد، او هيچوقت کتابهای درسی اش را با خود نمی برد، اما، اکنون با دسترسی به کتاب های ديجيتال به راحتی مطالعه می کند و تکاليفش را انجام می دهد. شرکت های کامپيوتری نيز از اين فرصت بهره می برند. شرکت اينتليجنت پيپرز، يکی از نرم افزارهای مورد استفاده دانش آموزان را ارائه داده است. اين نرم افزار در فروشگاه ديجيتال اَپل و يا بازار ديجيتال آندرويد قابل دانلو است و امکانات آموزشی و دسترسی به متون درسی بسياری را ممکن می سازد. اين نرم افزار در کنار امکان مطالعه کتاب های درسی، به دانش آموزان کمک می کند، تا مطالعات و انجام تکاليفشان را سازمان دهند. سرعت به روز رسانی کتاب های درسی ديجيتال نسبت به کتاب های چاپی سنتی، امکان ديگريست که موجب بالا رفتن سطح آموزش دانش آموزان می شود.

کتاب های درسی ديجيتال بسيار سريع تر از کتاب های چاپی به روز رسانی می شوند. مثلاً، بر اساس کتاب های درس تاريخ آمريکا، شايد آخرين رييس جمهوری نام برده شده جورج بوش پدر است. اما چند رييس جمهوری پس از او آمده اند، منجمله جورج بوش پسر. از نظر اطلاعات درسی، کتاب های ديجيتال سريعتر به روز می شوند.

استفاده از کتاب های ديجيتال به کاهش هزينه های آموزشی نيز کمک کرده است. دانش آموزان يکی از مناطق کاليفرنيا در صورتی که بخواهند می توانند لوازم ديجيتال خودشان را برای تهيه کتاب های الکترونيکی خريداری کنند، در غير اين صورت مدارس هزينه آن ها را پرداخت خواهند کرد.

يک لوح کتاب خوانی ديجيتال که مجموعه کتاب های درسی را ارائه می دهد، ۱۶۵ دلار است، در صورتيکه تنها يک کتاب چاپ شده سنتی بين ۸۰ تا ۱۲۰ دلار هزينه دارد.

بر اساس آمارهای رسمی وزارت آموزش، آمريکا هر ساله ۷ ميليارد دلار هزينه چاپ کتاب های درسی می کند.

در حال حاضر، چهار ايالت کاليفرنيا، فلوريدا، آيداهو و يوتا کاربرد کتاب های ديجيتال را شروع کرده اند.

XS
SM
MD
LG