لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۷

دادستانی کل افغانستان دستور بازداشت چند مقام انتخاباتی را صادر کرد


کارمند کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، یک صندوق رای در انبار این کمیسیون در شهر کابل را حمل می کند
کارمند کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، یک صندوق رای در انبار این کمیسیون در شهر کابل را حمل می کند

دفتر دادستان کل افغانستان، دستور بازداشت چندین نفر از مسوولان بلند پایه انتخاباتی این کشور را صادر کرد. این دفتر همچنین یک کارمند دفتر نظارت بر انتخابات سازمان ملل متحد را، متهم به رهبری یک حلقه ی رشوه گیری کرد.این رویداد باعث افزایش شدید مناقشه بر سر نتایج انتخابات پارلمانی ماه سپتامبر در افغانستان خواهد شد.


رحمت الله نظری، معاون دادستان کل افغانستان روز پنجشنبه خبر احکام دستگیری ها را اعلام کرد. روز پنجشنبه همچنین دست کم دو نفر که از آنها به عنوان مسوولان کمیته مستقل انتخابات افغانستان یاد شده است، به همراه دو فرد دیگر که در امر نقل و انتقال پول فعال بودند، بازداشت شدند. همه این افراد افغان هستند.


به گفته نظری، احضاریه ها برای نور محمد نور، سخنگوی کمیته مستقل انتخابات افغانستان و همچنین شفیق کوهستانی، رییس اداره فناوری این کمیته صادر شده است.
روزنامه نیویورک تایمز به نقل از یک مقام مسوول افغان گزارش داده است که کارمند متهم سازمان ملل متحد در این پرونده، دارای تابعیت دوگانه افغان و آلمانی است. سازمان ملل متحد سرگرم تحقیق در این باره است.


حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان روز پنجشنبه از کاندیداهای بازنده در انتخابات پارلمانی در خواست کرد تا شکایات خود را به مقامات قضایی تحویل دهند و ازخشونت پرهیز کنند.

XS
SM
MD
LG