لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۱

تأملی بر ابعاد مالی رقابت در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده


تأملی بر ابعاد مالی رقابت در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده
تأملی بر ابعاد مالی رقابت در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده

برای تکیه زدن بر مسند ریاست جمهوری کشور ابرقدرت دنیا، به زبان ساده دو راه وجود دارد: دست درجیب کردن و از دیگران کمک خواستن. اما در آمریکا، درخواست کمک مالی از هواداران، خالی از پیامد نیست.

شفافیت در مبلغی که هزینه تبلیغات شده، از اهم ملزومات است، که عمده ترین و مورد توجه ترین آنها، آگهی های تلویزیونی است.

یکی از راه های سنتی رقابت نامزدهای ریاست جمهوری در این کشور، ساخت و پخش آگهی هایی علیه رقیبان است، که اصالت یا سابقه خدمت نامزدهای رقیب را مورد پرسش قرار می دهد.

هر که بامش بیش، برفش بیشتر

یا هر که پولش بیش، بختش بیشتر. مقصود البته، بخت ربودن تخت ریاست جمهوری نیست، بلکه ابتدا، بخت به میدان آمدن با تبلیغ است و مسلح بودن به زمان گرانبهای آنتن های تلویزیونی، امواج رادیویی، تارنماهای اینترنتی و تا اندازه ای هم صفحات مطبوعات. نامزد شاخص جمهوری خواهان، میت رامنی، از تمامی رقیبانش ثروتمندتر است و دستش برای نبردی سهمگین تر، بازتر. رأی گیری های مقدماتی و نظرسنجی های رسمی نیزتاکنون از پیشی گرفتن وی از رقبایش حکایت دارد.

وظیفه نهادی موسوم به «کمیسیون فدرال انتخابات» آن است که به گونه ای شفاف، دقیق و روزآمد، میزان هزینه های تبلیغات هر نامزد را برای آگاهی عموم، منعکس کند. این کمیسیون تارنمایی دارد که جزئیات سقف مجاز کمک مالی به نامزدها را نیز تبیین می کند.

در این حال، گروهی به نام «کمیته فعالیت سیاسی» برای هریک از کاندیداهای مطرح احزاب جمهوری خواه و دموکرات، دو حزب عمده سیاسی آمریکا می کوشد تا به شیوه ای گسترده، با گروه بیشتری از مردم در ارتباط باشد تا دارایی تبلیغاتی خود را افزون کند. گاه بیش از یک کمیته برای یک نامزد شاخص انتخاباتی فعال می شود.

این همه در حالی است که کمیته های فعالیت سیاسی مختص هر نامزد ریاست جمهوری موظفند میزان دارایی و درآمد خود را درپایان هر ماه به کمیسیون فدرال انتخابات که ناظر بر امور مالی رقابت های انتخاباتی است، به طور رسمی گزارش دهند. این درحالی است که تا پایان سال دوهزار و یازده، سال گذشته میلادی، زمان ارائه این گزارش، پایان هر فصل سال تعیین شده بود، اما با فرارسیدن سال دوهزار و دوازده، و نزدیک تر شدن به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، ضرورت تناوب بیشترِ ارائه این گزارش ها را افزون کرده است.

اندک اندک جمع گردد...

آمریکاییانی که یا حق شهروندی دارند و یا کارت سبز اقامت دائم، می توانند به نامزد مورد نظر خود یا کمیته فعالیت سیاسی آن نامزد، کمک مالی کنند. کمک مالی دیگران، آنها که حق شهروندی یا کارت سبز ندارند، به هر نامزدی، غیرقانونی است.

هر فرد حقیقی می تواند تا سقف دوهزار و پانصد دلار برای هر دوره از انتخابات ریاست جمهوری، به کاندیدای مورد نظر خود کمک کند، و مجاز است که سالانه به حزب سیاسی دلخواه خود حداکثر سی هزار و هشت دلار هدیه نقدی دهد.

دراین حال، حزبی که نامزد به آن تعلق دارد هم اجازه کمک کردن به وی را دارد. کمیته حزب می تواند تا پنج هزار دلار در اِزای هر دور انتخابات، به فعالیت های انتخاباتی نامزد یا نامزدهای آن حزب، کمک کند. ستاد انتخاباتی هر کاندیدای ریاست جمهوری نیز، ضمن فعالیت های تبلیغاتی، بابت هر دوره از انتخابات، از نظر قانونی می تواند تا مرز دوهزار دلار به او هدیه دهد.

تمامی هزینه هایی که نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری صرف تبلیغات می کنند، باید گزارش شود. هرچند این مبالغ مشمول مالیات نمی شود.

دو نیزه، دو بازو، دو مرد دلیر!

میت رامنی از جمهوری خواهان که تاکنون پیروز میدان بوده اما برگزیده شدنش به عنوان نامزد منتخب حزب جمهوری خواه هنوز ناروشن است، و باراک اوباما که نه تنها نماینده کنونی مردم آمریکا، که نماینده حزب دموکرات نیز هست، رقیبان اصلی کارزار انتخابات ریاست جمهوری امسال آمریکا قلمداد می شوند.

ستاد انتخاباتی پرزیدنت اوباما اعلام کرده است که تنها طی سه ماه اخیر، بیش از پانصد و هشتاد و سه هزار شهروند به کمک مالی وی شتافته اند و دویست هزار تن از آنان برای بار نخست چنین کرده اند.

ستاد انتخاباتی آقای اوباما و کمیته ملی حزب دموکرات، تاکنون متجاوز از دویست و چهل و چهار میلیون دلار گردآورده اند. به مجرد معرفی نامزد منتخب جمهوری خواهان و فشرده تر شدن رقابت، مبالغ کمک به اوباما افزون خواهد شد.

میت رامنی، فرماندار پیشین ماساچوست و بازرگان موفق، متمول و مورمون، از زمان ورود رسمی به عرصه رقابت ریاست جمهوری، قریب به شصت میلیون دلار گردآورده، که بسیار بیشتر از اندوخته رقبای هم حزب اوست.

کمیته ملی حزب جمهوری خواه نیز تا کنون حدود بیست و هفت میلیون دلار جمع آوری کرده است.

اما گذشته از بازار داغ بخشش، بازار گرم گمانه زنی نیز، مشتریان فراوان دارد. هنوز هشت ماه باقی است تا همای اقبال یکی از نامزدها، از لانه برون آید و بر شانه نشیند.

XS
SM
MD
LG