لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۷

تحليلگران: موقعيت دست کم ۵۰ نماينده دموکرات در مجلس نمايندگان در خطر است


تحليلگران: موقعيت دست کم ۵۰ نماينده دموکرات در مجلس نمايندگان در خطر است
تحليلگران: موقعيت دست کم ۵۰ نماينده دموکرات در مجلس نمايندگان در خطر است

تنها شش روز تا آغاز انتخابات ميان دوره ای آمريکا وقت باقی است، اما نظر سنجی ها همچنان حاکی از پيشتازی جمهوريخواهان در اين رقابت است و دموکراتها تلاش می کنند که با کمتر کردن فاصله خود با رقيب، از شکستی فاحش جلوگيری کنند. تحليلگران سياسی موقعيت دست کم پنجاه نماينده دموکرات در مجلس نمايندگان را در خطر می بينند.

پرزيدنت اوباما، رييس جمهوری آمريکا، می گويد که نتايج انتخابات هفته آينده می تواند سرنوشت اولويتهای مقننۀ او را رقم زند. پرزيدنت اوباما می گويد هر آنکه نگران مسير اين کشور است بايد بداند که اين انتخابات از همان اهميت انتخابات دو سال پيش برخوردار است.

رييس جمهوری آمريکا می گويد دموکراتها در سال ۲۰۰۸ توانايی آغاز ايجاد تغيير را برنده شدند و اين کاری ست که در دو سال گذشته صورت گرفته است.

بعضی از تحليلگران کم کاری پرزيدنت اوباما و دموکراتها را در شناساندن و شکافتن سياستها و لوايح مصوبه در کنگره به مردم آمريکا را دليل اصلی دلسردی مردم از دموکراتها می دانند. ننسی پلوسی، رييس دموکرات مجلس نمايندگان و يکی از رهبران با نفوذ حزب، که در پيشبرد برنامه های پرزيدنت اوباما نقش مهمّی را ايفا کرده می گويد مردم آمريکا اعتبار لازم را برای کارهايی که صورت گرفته است، به دموکراتها نداده اند.

رأی دهندگان مستقل از جمله کسانی هستند که می توانند نتيجۀ انتخابات را عوض کنند. امّا نارضايتی بسياری از آنها از برنامه های پرزيدنت اوباما و مسيری که کشور در پيش گرفته است آنان را به کمپ جمهوريخواهان، کشانده است.

آمار حاصل از يک نظرسنجی که از طرف روزنامۀ هيل چاپ واشنگتن، از نزديک به ۱۷ هزار رأی دهندۀ بالقوه، در ۴ هفتۀ گذشته صورت گرفته است، حاکيست که حزب جمهوريخواه به آسانی بيش از ۳۹ کرسی لازم برای کسب اکثريت در مجلس نمايندگان را از آن خود، خواهد کرد.

دموکراتها و پرزيدنت اوباما اميدوار بودند تا در آستانه برگزاری انتخابات خبرهای اقتصادی دلگرم کننده ای به ياری آنها بشتابد امّا با وجود کاهش قيمت مجدد مسکن، پاشنه آشيل اقتصاد اين کشور و نرخ رشد اقتصادی پايين تر از معمول، برای وضعيت بهبود اقتصادی، رأی دهندگان را از عملکرد دموکراتها برای برون رفت از بحران اقتصادی نا اميد کرده است.

گفته می شود در گزارش رشد اقتصادی که قرار است روز جمعه از سوی دولت منتشر شود، رشد اقتصادی سه ماه گذشته در حدود ۲ درصد يعنی کمتر از نصف آنچه پيش بينی می شد، خواهد بود.

بيل گَلستون يکی از کارشناسان موسسۀ بروکينگز می گويد «يکی از بزرگترين اشتباهات پرزيدنت اوباما پيش بينی ميزان دقيق تأثير سياستهای اقتصاديش بر ايجاد مشاغل و بهبود اوضاع اقتصادی کشور بود. او می گويد يکی از قوانين سياست عمومی، قرار ندادن ارقام و تاريخ در يک جمله است. کاری که پرزيدنت اوباما و مشاوران وی به کرّات انجام داده اند.»

در همين حال سخنگوی کاخ سفيد درمورد احتمالِ بن بست و شگردهای سياسی آينده، هشدار داد.

رابرت گيبز سخنگوی کاخ سفيد اين مطلب را در واکنش به سخنان اخيرِ ميچ مک کانل، رهبر ِاقليت در سنای آمريکا، مطرح کرد. ميچ مک کانل در مصاحبه ای در هفته جاری گفت که عمده ترين هدف جمهوريخواهان پس از انتخابات جلوگيری از انتخاب دوباره مجدد پرزيدنت باراک اوباما، به رياست جمهوری آمريکا ست.

آقای گيبز گفت که آقای مک کانل پيامی بسيار دلسردکننده برای مردم آمريکا، فرستاده است.

XS
SM
MD
LG