لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۴

نتایج انتخابات اخیر در آمریکا؛ دموکرات‌ها در ویرجینیا و جمهوری‌خواهان در می‌سی‌سی‌پی برنده شدند


برخی ایالت‌های آمریکا روز سه‌شنبه ۱۴ آبان شاهد برگزاری انتخابات بودند. در حالی که نتایج انتخابات برخی مناطق هنوز نهایی نشده است، اما بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که در برخی مناطق دموکرات‌ها و در برخی دیگر جمهوری‌خواهان پیروز شده‌اند.

در ایالت ویرجینیا برای نخستین بار در دو دهه گذشته دموکرات‌ها اکثریت مجلس و سنای ایالتی را کسب کردند. از سوی دیگر در ایالت کنتاکی، جمهوری‌خواهان پنج کرسی از مجموع شش کرسی مورد رقابت را به دست آوردند.

در ایالت کنتاکی نتیجه انتخابات فرماندار بسیار نزدیک و در حال بررسی است. نماینده دموکرات‌ها خود را پیروز انتخابات دانسته است؛ ولی فرماندار جمهوری‌خواه این ایالت هنوز نتیجه انتخابات را نپذیرفته است.

در می‌سی‌سی‌پی نامزد جمهوری‌خواهان برای منصب فرماندار پیروز شد.

در میان چهار ایالت کنتاکی، می‌سی‌سی‌پی، نیوجرسی، و ویرجینیا که شاهد انتخابات بودند، رقابت در ایالت ویرجینیا به لحاظ نتایج انتخابات مجلس قانونگذاری ایالتی و فرماندار، یک پیروزی کامل برای دموکرات‌ها بود. از سوی دیگر در می‌سی‌سی‌پی سنا و مجلس نمایندگان و فرماندار در اختیار جمهوری‌خواهان است.

در کنتاکی به رغم اختلاف بر سر انتخاب فرماندار، هنوز سنا و مجلس نمایندگان ایالتی در اختیار جمهوری‌خواهان است. در نیوجرسی فرماندار و مجلس سنای ایالتی در اختیار دموکرات‌ها است ولی نتیجه نهایی برای اکثریت مجلس نمایندگان ایالتی به طور نهایی مشخص نشده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG