لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۱

آزمونی دوباره برای دموکراسی؛ فرمانداری ویرجینیا پس از ۱۲ سال در اختیار جمهوریخواهان قرار گرفت


آرشیو
آرشیو

شهروندان واجد شرایط رای دادن در سرتاسر آمریکا، روز سه شنبه ۱۱ آبان‌، پای صندوق‌های رای رفتند تا در انتخاب فرمانداران، شهرداران، اعضای انجمن‌های شهر، اعضای هیئت‌های مدیره مدارس، و دیگر نهادها شرکت کنند.

در این انتخابات گلن یانکن، نامزد جمهوریخواه، در انتخابات فرمانداری ویرجینیا پیروز شد. وی نخستین فرماندار جمهوریخواه ویرجینیا بعد از ۱۲ سال است.

یانکن ۵۴ ساله توانست تری مکالیف، رقیب دموکرات خود، را در ایالتی شکست دهد که در دهه گذشته به دموکرات‌ها متمایل بود و جو بایدن با ۱۰ امتیاز برتری در این ایالت، انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری را برده بود.

برخی ناظران سیاسی می‌گویند، این انتخابات اولین آزمون بزرگ سنجش رای‌دهندگان از زمان روی کار آمدن بایدن است.

وینسوم سیرز، زن جاماییکایی‌تبار جمهوریخواه، نیز به عنوان معاون فرماندار در ایالت ویرجینیا پیروز شد.

با این حال، در انتخابات شهرداری‌های نیویورک و بوستون، دو نامزد دموکرات پیروز شدند.

همچنین، به گفته مقامات و ناظران، رای‌گیری روز سه شنبه به منزله آزمونی برای محدودیت‌های تازه‌ای بود که جمهوریخواهان در بسیاری از حوزه‌های انتخاباتی به اجرا گذاشته‌اند.

مقامات می‌گویند نشان دادن انتخابات روز سه شنبه به عنوان یک فرایند دموکراتیک امن و منصفانه می‌تواند به افرادی که به دلیل اشاعه اطلاعات نادرست پیرامون نتیجه واقعی انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، هنوز شک و شبهه دارند اطمینان خاطر ببخشد.

آمریکا سال میلادی آینده شاهد انتخابات میان دوره‌ای خواهد بود.

با به تصویب رسیدن قوانینی توسط جمهوریخواهان در برخی ایالت‌ها، از جمله فلوریدا و جورجیا، رای‌دهندگان برای رای دادن از طریق پست ملزم به ارائه کارت شناسایی هستند.

محدودیت‌های تعیین شده از سوی جمهوریخواهان پس از آن به اجرا گذاشته شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین، به رغم فقدان هرگونه مدرک به غلط مدعی پیروزی در انتخابات اخیر ریاست جمهوری شد و اعلام کرد نتیجه انتخابات به سرقت رفته است.

XS
SM
MD
LG