لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۰

شمارش آرای انتخابات آفریقای جنوبی؛ کنگره ملی آفریقا در حال از دست دادن اکثریت پارلمانی است


خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۱۰ خرداد، با اشاره به شمارش ۱۰ درصد آرای انتخابات آفریقای جنوبی نوشت که «کنگره ملی آفریقا»، حزب حاکم در این کشور پس از ۳۰ سال در مسیر از دست دادن اکثریت پارلمانی خود است.

رویترز این روند را «دراماتیک ترین تغییر سیاسی»‌ در آفریقای جنوبی از زمان پایان آپارتاید توصیف کرد.

بر اساس این گزارش، تاکنون سهم کنگره ملی آفریقا بیش از ۴۲ درصد بوده است. «اتحاد دموکراتیک» طرفدار تجارت با بیش از ۲۶ درصد و «مبارزان مارکسیست آزادی اقتصادی» با بیش از ۸ درصد در رده های دوم و سوم قرار دارند.

رویترز اشاره کرد که در صورت حفظ همین روند در پایان شمارش آرا، کنگره ملی آفریقا مجبور به معامله با یک یا چند حزب دیگر برای ادامه حکومت خواهد شد و نوشت که چنین وضعی می‌تواند منجر به نوسانات سیاسی بی‌سابقه در هفته‌ها یا ماه‌های آینده شود.

بر اساس قانون اساسی آفریقای جنوبی، پارلمان، رئیس جمهوری بعدی این کشور را انتخاب خواهد کرد و با توجه به این که کنگره ملی آفریقا همچنان بزرگترین حزب در پارلمان خواهد بود، سیریل رامافوزا، رهبر آن، احتمالا سمت ریاست جمهوری را حفظ خواهد کرد.

کنگره ملی آفریقا از زمان انتخابات سال ۱۹۹۴ میلادی که سال پایانی آپارتاید و ریاست جمهوری نلسون ماندلا بود، هر پنج سال یک بار برنده انتخابات آفریقای جنوبی شده است. اما حال، حمایت عمومی از این حزب به دلیل رشد بیکاری، افزایش جرم و جنایت، قطعی برق مکرر و فساد مالی کاهش یافته است.

XS
SM
MD
LG