لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۵

ورزش کردن روند پيری را کند می کند


چروک صورت و موی سفید شاید علایم پیری باشند اما ناتوانی فرد در ورزش کردن است که می تواند عملکرد فرد را در این سالهای طلایی تحت تاثیر قرار دهد. یک مطالعه جدید نشان میدهد ناهنجاری در پمپ کردن خون توسط قلب ممکن است یکی از دلایل کند شدن بدن باشد.

از عضلاتی قویتر گرفته تا بدنی سالمتر، همه ما میدانیم که ورزش کردن فواید بسیاری دارد. متاسفانه با بالا رفتن سن، توانایی ورزش کردن کاهش می یابد. «این دلیل اصلی ناتوانی و کاهش توان عملکردی به هنگام پیری است.»

توانایی ورزش کردن در بیمار برای مسایل مختلفی اهمیت دارد اما خصوصا نقش تعیین کننده ای در کیفیت زندگی دارد.

ظرفیت ورزشی عموما با کاهش اجتناب ناپذیر میزان حداکثر ضربان قلب با گذشت زمان ارتباط دارد. اما دکتر پاتریشیا پلیکا، استاد پزشکی مایوکلینیک، و همکارانش از آخرین فناوری استفاده کردند تا اثر جنبه های مختلف عملکرد قلب را بر توانایی ورزشی فرد بسنجند، به امید آنکه عوامل بالقوه بازگشت پذیر را بیابند. «ما از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می کنیم و امواج پس از برخورد به عروق خونی و عضله قلب به دستگاه منعکس می شوند.»

مطالعه بر اندازه گیری مرحله استراحت یا تابع دیاستولیک بطن چپ قلب یعنی حفره اصلی پمپ کننده خون در قلب، در ۲۸۰۰ بیماری که تحت تست ورزش قرار داشتند، تمرکز داشت. نتایج روشن بودند. «ناهنجاری در تابع استراحت قلب یا تابع دیاستولیک با بالا رفتن سن، واضح تر شد و اثر این مساله بر ظرفیت ورزشی با بالا رفتن سن واضحتر میشود. ما با دیدن این اثر شگفت زده شدیم و آنکه این میزان می تواند توضیح دهد چقدر عملکرد ضعیف ورزشی به مشکل مرحله استراخت قلب ارتباط دارد.»

«با استفاده از این آگاهی برای پیشگیری از این مشکل که گاه به دلیل فشارخون بالا و بیماری عروق کرونر قلبی ایجاد می شود، افراد میتوانند سالهای طولانی تری ورزش کنند.»

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG