لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۲

البرادعی: انتخابات پارلمانی ماه نوامبر آينده در مصر را تحريم می کنيم


هفته گذشته، جمعيت ملی تغييرات برای مصر، به رهبری محمد البرادعی، رييس پيشين آژانس بين المللی انرژی اتمی، اعلام کرد که انتخابات پارلمانی ماه نوامبر آينده را در مصر، تحريم خواهد کرد.

محمد البرادعی در مصاحبه ای با شبکه خبری الجزيره حکومت فعلی مصر را رژيمی غيرقانونی، خوانده است.

محمد البرادعی در ماه فوريه پس از پايان مسؤليت خود در مقام رييس آژانس بين المللی انرژی اتمی به مصر بازگشت و از همان ابتدای ورود، به انتقاد از وضعيت سياسی کشور پرداخت.

البرادعی رياست جمعيت ملی تغييرات درمصر را بر عهده دارد، گروهی متشکل از برخی از تشکل ها و شخصيت های سياسی مصر، که خواهان اصلاحات سياسی در کشور هستند. اولين اقدام البرادعی، جمع آوری امضا برای تغيير قانون انتخابات و اصلاح قانون اساسی بود.

البرادعی چهره ای شناخته شده در سطح بين المللی است و در مصر هم از حمايت گروه های پيشرو، و هم از حمايت اخوان المسلمين برخوردار است. به رغم اين جايگاه ويژه، ناظران، چالش های پيش روی البرادعی را برای پيشبرد اهدافی سياسی اش بسيار گسترده، توصيف می کنند.

ديويد آتاوی، کارشناس ارشد مرکز تحقيقات بين المللی ودرو ويلسن، می گويد البرادعی خواستار اعتراض های خيابانی شده، اقدامی که در مصر بی سابقه است و معلوم نيست تا چه ميزان وی موفق به اجرای اين طرح شود.

آقای آتاوی معتقد است برخلاف کشوری همچون ايران، مصر هيچگاه شاهد اعتراض های خيابانی نبوده و از همين رو پيگيری تغييرات سياسی از طريق رهبری تظاهرات صلح آميز، دور از ذهن به نظر می رسد.

کارشناس ودرو ويلسن می گويد ناظران امور سياسی در مصر معتقدند وضعيتی که در ايران پس از انتخابات رياست جمهوری رخ داد، در مصر رخ نخواهد داد. مردم مصر به شدت غير سياسی هستند و در همين حال برخلاف ايران، در مصر سنت اعتراض های خيابانی و طرح مطالبات سياسی وجود ندارد.

ديويد آتاوی می گويد تنها موردی که مصری ها به خيابان ها ريختند زمانی بود که دولت يارانه های نان را قطع کرد و مردم با مشکلات معيشيتی روبرو شدند اين امر حاکی از آنست که مصری ها بر خلاف ايرانی ها، توجه چندانی به مطالبات سياسی ندارند.

به رغم چالش های پيش رو، محمد البرادعی نسبت به پيشبرد اهداف سياسی خود ابراز اميدواری می کند. هفته گذشته البرادعی در مصاحبه با شبکه خبری الجزيره گفت در آخرين مرحله از اعتراض های صلح آميز عليه دولت، نافرمانی مدنی و اعتصاب های عمومی بايد در دستور کار قرار گيرد.

بر اساس گزارش های روز شنبه، به رغم تحريم انتخابات پارلمانی ماه نوامبر مصر توسط البرادعی و جمعيت ملی تغييرات، حزب ليبرال الوفا اعلام کرده است در انتخابات شرکت خواهد کرد.

اکنون بايد منتظر ماند و ديد البرادعی و هواداران وی چه اقدامات عملی برای انتخابات رياست جمهوری سال آينده مصر، تنجتم خواهند داد.

XS
SM
MD
LG