لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۴

گزارش کمیته حمایت از روزنامه نگاران


گزارش کمیته حمایت از روزنامه نگاران
گزارش کمیته حمایت از روزنامه نگاران

مقام های کمیته حمایت از روزنامه نگاران در گزارش ویژه ای که روز دوشنبه ۳۰ خرداد ماه منتشر شده، اعلام کرده اند در سال گذشته حکومت جمهوری اسلامی ایران به همراه کوبا از «سرکوبگرترین دولت ها» در جهان بوده اند. در این گزارش به فرار دستکم هیجده روزنامه نگار ایرانی اشاره شده که به دلیل وحشت از سرکوب دولت مجبور به ترک ایران شده اند.

گزارش کمیته حمایت از روزنامه نگاران علت اصلی فرار روزنامه نگاران از کشورهایشان را زندانی شدن و یا تهدید به حبس اعلام کرده است. این نهاد مدافع حقوق روزنامه نگاران در گوشه و کنار جهان، که مرکز آن در نیویورک است هر سال به مناسبت روز جهانی پناهندگان در روز ۲۰ ماه ژوئن گزارش بررسی وضعیت روزنامه نگاران در تبعید را منتشر می کند.

«این گزارش همچنین به سرکوب «عظیم دو ساله دولت جمهوری اسلامی علیه روزنامه های مستقل در ایران اشاره کرده و می افزاید جمهوری اسلامی برای دومین سال متوالی در صدر کشورهایی قرار گرفته که روزنامه نگارانش را وادار به تبعید می کند.

مقام های حکومت جمهوری اسلامی همچنین در رابطه با زندانی کردن روزنامه نگاران در کنار چین مقام اول را در جهان کسب کرده اند، و تا دی ماه سال گذشته بر اساس آمار کمیته حمایت از روزنامه نگاران ۳۴ روزنامه نگار در ایران در زندان بوده اند.

همچنین بر اساس این بررسی در سال ۱۳۸۹، حداقل ۳۹ نفر از دبیران، خبرنگاران و عکاسان ایرانی به تبعید گریخته اند و آمار کل خروج روزنامه نگاران ایرانی در دهه گذشته ۶۶ نفر بوده که حکومت جمهوری اسلامی را بعد از اتیوپی و سومالی دو مقام سوم جای می دهد.

مقام های کمیته حمایت از روزنامه نگاران در این گزارش به وضعیت روزنامه نگاران در تبعید پرداخته و می گویند اسکان گرفتن تنها آغاز مجموعه های تازه از مبارزات برای یک شروع دوباره در یک کشور جدید، بدون خانواده و شبکه های اجتماعی، کمبود حمایت مالی و چشم انداز ضعیف اشتغال است.

موانع قانونی، چالش های پیدا کردن کار در یک کشور جدید، مشکل زبان برای صدها روزنامه نگار در تبعید از نظر حرفه ای می تواند ویرانگر باشد. در همین رابطه تحقیات این کمیته نشان می دهد که تنها ۲۲ در صد از روزنامه نگاران در تبعید امروزه در کارهای رسانه ای مشغول به کار هستند.

XS
SM
MD
LG