لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۰

اعتراض زندانیان سیاسی در ایران به وضعیت زندان ها یا یک خودکشی دست جمعی


اعتراض زندانیان سیاسی در ایران به وضعیت زندان ها یا یک خودکشی دست جمعی
اعتراض زندانیان سیاسی در ایران به وضعیت زندان ها یا یک خودکشی دست جمعی

از روز ۱۸ ماه ژوئن تاکنون هیجده تن از زندانیان سرشناس سیاسی در ایران به دلیل اعتراض به مرگ مشکوک دو زندانی سیاسی وعدم پاسخگویی مقام های حکومت جمهوری اسلامی دست به اعتصاب غذا زده اند.

اسامی زندانیان سیاسی که خواسته آنان رسیدگی مقام های قضایی به چگونگی مرگ هدی صابر و هاله سحابی است و از هفته پیش تاکنون در دو زندان اوین و رجایی شهر دست به اعتصاب غذا زده عبارتند از: عبدالله مومنی، محسن امین زاده، ابوالفضل قدیانی، مهدی کریمیان اقبال، بهمن احمدی امویی، قربان بهزادیان نژاد، حسن اسدی زیدآبادی، امیرخسرو دلیرثانی، فیض الله عرب سرخی، محمد رضا مقیسه، محمد داوری، کیوان صمیمی، عیسی سحرخیز، مسعودباستانی، علی عجمی، حعفر اقدامی و حشمت الله طبرزدی.

هاله سحابی، فعال حقوق مدنی، به دنبال وخامت بیماری پدرش برای مدت کوتاهی از زندان به مرخصی آمده بود. خانم سحابی در مراسم خاکسپاری پدرش پس از یورش ماموران امنیتی و ضرب و شتم وی به طرز مشکوکی جان سپرد. در همین رابطه هدی صابر روزنامه نگار و از فعالین سیاسی نیز در زندان برای اعتراض به چگونگی مرگ هاله سحابی دست به اعتصاب غذا می زند. پس از گذشتن یک هفته و وخیم شدن وضع جسمانی آقای صابر به گفته زندانیان هم بندش، او در بهداری زندان اوین مورد ضرب و شتم قرار می گیرد و به دنبال عدم رسیدگی مسئولان زندان و نرساندن به موقع وی به بیمارستان، هدی صابر جان خود را ازدست می دهد.

این اولین بار از بدو تاسیس حکومت جمهوری اسلامی نیست که زندانیان سیاسی در زندان های ایران زیر شکنجه در دوران بازجویی، یا به دلیل شرایط زندان، بیماری و عدم رسیدگی مسئولان زندان جان خود را ازدست داده اند. تنها در ۱۰ سال گذشته به گفته مقام های فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر می توان به اسامی زهرا کاظمی، علی بترانی، اکبر محمدی، ولی الله فیض محمدی، زهرا بنی یعقوب و ابراهیم لطف اللهی، عبدالرضا رجبی، امیرحسین حشمت ساران، امید رضا میر صیافی، امیرجوادی فر و محسن روح الامینی، محمد کامرانی و غلامرضا بیات اشاره کرد که در زندان های ایران به دلایل نامعلومی جان خود را از دست داده اند و در مقابل مقام های قضایی هیچ فردی را مسئول این قتل های مشکوک معرفی و به مجازات نرسانده اند.

حسن امین زاده معاون پیشین وزارت امور خارجه و یکی از زندانیانی که دست به اعتصاب غذا زده، به تازگی برای مداوا به مرخصی آمده بود اما به دلیل شرکت در مراسم خاکسپاری هدی صابر دوباره به زندان فراخوانده می شود. گفته می شود آقای امین زاده روز گذشته به بیمارستان منتقل شده است. خانم مهناز اصغر زاده ، همسر آقای امین زاده در یک مصاحبه به رادیو فراد می گوید: «خواسته اعتصاب کنندگان اين است که مسئولان به موضوع مرگ دلخراش آقای صابر در زندان و مرگ خانم هاله سحابی رسيدگی کنند.» به گفته وی اين موضوع تمام زندانيان و همين طور افرادی را که بيرون از زندان هستند متأثر کرده است.

خانم اصغرزاده می افزاید: «متأسفانه زندانيان سياسی ماه‌هاست از حقوق انسانی خود محروم هستند. حق تماس تلفنی با خانواده، ملاقات حضوری و استفاده از مرخصی منظم از خواست‌های اين زندانيان است و اين بديهی ترين حقی است که هر انسانی بايد از آن برخوردار باشد. اين زندانيان چون نتوانستند به خواست‌های خود برسند دست به اعتصاب غذا زده‌اند.»

از سوی دیگر خانواده این زندانیان سیاسی اعلام کرده اند که نگران وضعیت زندانیان هستند و به همین دلیل به گزارشگر تازه تعیین شده سازمان ملل متحد برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران نامه ای ارسال کرده و به وی گفته اند جان عزیزانشان در خطر است.

در این نامه همچنین آمده است صدها زندانی عقیدتی دیگر اکنون در زندان های جمهوری اسلامی با انواع محکومیت ها و فشارهای روحی و جسمی مغایر با مفاد تعهدات حقوق بشری جمهوری اسلامی دست به گریبان هستند.

خانواده زندانیان سیاسی از احمد شیهد خواسته اند که فورا به ایران سفر کند و از مقام های جمهوری اسلامی بخواهد تا مراقبت های پزشکی لازم برای زندانیان اعتصاب کننده را در اختیار آنان گذاشته و مرگ آنان را آنطور که در مورد هدی صابر کردند تسهیل نکنند.

اما در مقابل، مقام های حکومت جمهوری اسلامی هم بیکار ننشسته و به گفته وب سایت کلمه: «مسئولان زندان اوین به جای رسیدگی به وضعیت این زندانیان و خواسته های آنان، اعتصاب کنندگان را به دادسرای اوین منتقل کرده اند». گفته می شود مقام های زندان اوین، زندانیان را تهدید کرده اند که به خاطر اعتصاب غذا، پرونده های جدیدی برایشان گشوده شده و بر احکام زندان آنان نیز در صورت جان سالم به در بردن از اعتصاب غذا افزوده خواهد شد.

XS
SM
MD
LG