لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۴

۸ راه مؤثر برای ترک سیگار؛ ارزش امتحان کردن را دارد


اگرچه دلایل زیادی برای ترک سیگار وجود دارد، ولی این کار برای خیلی‌ها آسان نیست؛ چرا که نیکوتین موجود در سیگار به شدت اعتیاد آور است و ترک آن کار سختی است.

اما به گفته کارشناسان، راه های زیر شاید بتوانند به ترک سیگار کمک کنند.

۱. تعیین روز مشخص برای ترک سیگار

می خواهد روز اول سال باشد یا یک روز وسط هفته، انتخاب تاریخ مشخص ذهن شما را برای ترک سیگار آماده کرده و به شما انگیزه می دهد.

۲. نوشتن فهرستی از دلایل ترک سیگار

فکر کردن و نوشتن دلایل ترک سیگار شما را در این کار مصمم تر می کند. نوشتن و مرور کردن این دلایل - خواه دلایل مرتبط با سلامت باشد و یا دلایل مالی - هر وقت که تمایل به کشیدن سیگار پیدا می کنید، می تواند از آن پیشگیری کند.

​۳. شناسایی عوامل و انگیزه های سیگار کشیدن

برای موفق شدن در ترک طولانی مدت سیگار باید انگیزه های آن را پیدا کرد. برای مثال کارهایی که اغلب با کشیدن سیگار همراه می شوند، مثل مشروب خوردن، چای یا قهوه نوشیدن، و غیره.

۴. فکر کردن به پولی که پس انداز می کنید (به هزینه ای که کم می کنید)

به این فکر کنید که با پولی که دیگر برای خریدن سیگار صرف نمی کنید چه کارهایی می توانید انجام دهید؛ شاید بتوانید به رستوران مورد علاقه‌تان بروید، و یا لباس و کفشی را که دوست دارید بخرید.

۵. وقتی هوس سیگار کردید، حواس خود را با کار دیگر پرت کنید

هوس به کشیدن سیگار تنها ۵ دقیقه طول می کشد. اگر در این مدت سر خود را با کار دیگر گرم کنید، فکر سیگار کشیدن از ذهنتان بیرون خواهد رفت. برای مثال می توانید به موسیقی گوش دهید، جدول حل کنید، میوه بخورید، و غیره.

۶. فعالیت فیزیکی خود را بالا ببرید

فعالیت فیزیکی منافع زیادی دارد. علاوه بر این که کمک می کند کشیدن سیگار را فراموش کنید، ورزش و فعالیت فیزیکی برای سلامت خیلی مفید است. ورزش کردن همینطور به کم کردن وزن که اغلب به دنبال ترک سیگار می آید نیز کمک می کند.

۷. با افراد غیرسیگاری وقت بگذرانید

گذراندن وقت با افرادی که سیگار نمی کشند به کنار آمدن با علائم ترک سیگار و تحریک نشدن به استعمال آن کمک می کند. حتی بهتر است از دوستانی که سیگار می کشند بخواهید جلوی شما سیگار نکشند.

۸. استفاده از آدامس ها و چسب‌های نیکوتین

ترک سیگار در روزهای اول که نیکوتین به بدن نمی رسد سخت‌تر است. با کاهش نیکوتین در خون، یک فرد ممکن است بی قرار و عصبی شود، و بیش از پیش دلش سیگار بخواهد. شاید چسب ها یا آدامس‌های نیکوتین کمک کند تا بدن به تدریج این ماده مخدر را از بدن دفع کند.

ترک سیگار سخت ولی امکان پذیر است. از همان روز اول ترک سیگار، تغییرات تدریجی در بدن را حس می کنید: از تمیز شدن ریه ها و بهتر نفس کشیدن گرفته تا شاداب شدن پوست و رنگ و رو گرفتن چهره.

پس بیایید راه‌های بالا را امتحان کنید. ارزشش را دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG