لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۴

بازداشت ۸ فعال کارگری و مدنی در سنندج


زندان، آرشیو.
زندان، آرشیو.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو از بازداشت خشونت‌آمیز ۸ تن از فعالان کارگری و مدنی در شهر سنندج به دست ماموران وزارت اطلاعات خبر داد.

به گزارش هه‌نگاو، ماموران اداره اطلاعات سنندج شامگاه چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت‌، این فعالان را در منزل پدر هومن عبداللهی، از جان‌باختگان اعتراضات سراسری، پس از ضرب و شتم، بازداشت کردند.

بنا بر این گزارش، فرشید عبداللهی، پدر معترض کشته‌شده، که میزبانی این فعالان را بر عهده داشت نیز از سوی ماموران امنیتی مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

هه‌نگاو، اسامی فعالان کارگری و مدنی بازداشت‌شده را کمال کریمی، شادمان عبدی، عبدالله خیرآبادی، سیروان محمودی، اقبال پیشکاری، هاجر سعیدی، خبات محمودی و حبیب‌الله کریمی اعلام کرده است.

از دلیل بازداشت و محل نگهداری این ۸ فعال اهل سنندج اطلاعاتی منتشر نشده است.

هاجر سعیدی و حبیب‌الله کریمی به دلیل فعالیت‌های خود پیش از این نیز هم چندین بار احضار و بازداشت شده‌ بودند.

پیش از این هم شماری از فعالان صنفی معلمان و کارگری در آستانه روز جهانی کارگر، اول ماه مه، هنگامی که به دیدار خانواده محمد حبیبی، سخنگوی زندانی کانون صنفی معلمان، رفته بودند، بازداشت شدند.

شمار زیادی از بازداشت‌شدگان آزاد و یا با قید وثیقه‌های سنگین آزاد شدند و کامیار فکور و سروناز احمدی ، همسرش، برای گذراندن دوره حبس خود راهی زندان شدند.

برخوردهای امنیتی و قضایی در ایران به موازات گسترش اعتراض‌های صنفی ، شدت گرفته است.

در همین حال، شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران خبر داد که عزیز قاسم‌زاده، معلم و فعال صنفی معلمان، در تماس با خانواده خود اعلام کرده که برای بازجویی به ‌بند انفرادی اطلاعات سپاه گیلان منتقل شده‌است.

چند روز پیش گفته شد که وی از زندان لاکان رشتت به مکان نامعلومی منتقل شده است.

بر اساس این گزارش، آقلی قاسم‌زاده ضمن تاکید بر وضعیت روحی مناسب خود نسبت به رویکرد نهاد امنیتی و انتقالش از زندان لاکان رشت به بند امنیتی اعتراض کرده است.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران ضمن محکومیت پرونده‌سازی‌ها برای فعالین از دستگاه قضایی خواست بیش از این، استقلال خود را زیر سوال نبرد و خواستار بازگشت او به زندان لاکان رشت برگردند.

XS
SM
MD
LG