لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۱

کم رونقی عيد قربان در ليبی و يمن


کم رونقی عيد قربان در ليبی و يمن
کم رونقی عيد قربان در ليبی و يمن

فرارسیدن عید قربان در برخی از کشورهای عربی امسال چون هر سال سراسر شادی و ضیافت نیست. برخوردهای خیابانی، تظاهرات و جنگ موجب خرابی، گرانی و یا نبود مواد اولیه شده که برگزاری این عید اسلامی را برای بسیاری غیرممکن کرده است.

در سرت در لیبی، شهری که تا چند هفته پیش صحنه نبرد طرفداران و مخالفان معمر قذافی بود، گرچه برخی دامداران گوسفندهای خود را برای فروش به شهر آورده اند ولی مردم جنگزده توان خرید ندارند. يک شهروند ليبی می گويد: مردم پول ندارند گوسفند بخرند. مردم حتی پول ندارند برای بچه های خود نان بخرند. کی پول دارد؟ همه بانک ها بمباران شده اند. هنوز بعضی ها مفقود الاثرند. فکر نمی کنم برای کسانی که اعضا خانواده شان ناپدید شده اند اکنون زمان مناسبی برای جشن گرفتن باشد! من احساس عید ندارم. یک روز معمولی و غمناک است.

در يک شهر ديگر عربی، صنعا، پایتخت یمن، گرچه صحنه نبرد خیابانی و بمباران نبوده است ولی ماه هاست تظاهرات ضددولتی و بحران سیاسی فعلی آن کشور زندگی را بر بسیاری سخت کرده است و مردم از بدی اوضاع اقتصادی و گرانی شکایت دارند.

يک مغازه دار يمنی می گويد: قدرت خرید مردم کم شده است. مخصوصا برای طبقه متوسط. چه برسد به فقرا که در اکثریت هستند. امسال به خاطر بحران هیچ تجارتی نیست. مردم در جنگند و در مصیبت. ما نصف چیزهایی را که فبلا داشتیم نداریم. خرید و فروش مثل سابق نیست. مردم برای خرید نمی آيند. قیمت ها خیلی بالاست. به ندرت مشتری می آيد.

به گزارش سازمان ملل متحد، یمن در آستانه یک بحران انسانی قرار دارد. کشوری که ناآرامی و بحران سیاسی در آن باعث شده شمار کسانی که قدرت خرید آذوقه را ندارند به سرعت افزایش یابد.

XS
SM
MD
LG