لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۳

نگاهی به مراسم عید فطر در برخی کشورهای خاور میانه


اکثر مسلمانان جهان روز چهارشنبه با برگزاری جشن عيد فطر، ماه رمضان را به پايان بردند.
اکثر مسلمانان جهان روز چهارشنبه با برگزاری جشن عيد فطر، ماه رمضان را به پايان بردند.

اکثر مسلمانان سراسر جهان روز چهارشنبه با برگزاری جشن عيد فطر، ماه رمضان را به پايان بردند. عيد فطر در کشورهای جنگ زده و فقر زده خاور ميانه، با آرزوی توقف جنگ و برقراری يک صلح پايدار همراه بود.

در ايران، مردم پس از سال ها برای نخستين بار مراسم عيد فطر را بدون تحريم های اقتصادی جامعه بين المللی و به دور از جنجال بحران هسته ای جشن می گيرند.

در عراق، بازارهای رنگارنگ و چراغانی بغداد همراه با جمعيت انبوه مردم با وجود حمله های مرگباری که هر روز در چند قدمی به انتظار ايستاده به استقبال جشن عيد فطر رفتند.

ابو زهرا، صاحب یک فروشگاه گفت "عراق مهد تمدن است، مردم مسالمت جويی دارد. به ياری خدا ما تروريسم را از بين می بريم. ما مردم، عاشق زندگی و طرفدار صلح و آرامش هستيم."

اشرف غنی رئيس جمهوری افعانستان به مناسبت فرا رسيدن عيد فطر بار ديگر به مردم کشورش قول داد که دولت با تمام توان صلح و آرامش را به آن کشور جنگ زده بر خواهد گرداند.

سرزمين های فلسطينی نيز امروز همراه با رهبران خود، محمود عباس رئيس تشکيلات خودگردان فلسطينی و اسماعيل هنيه رهبر حماس، شاهد برگزاری مراسم جشن عيد فطر بودند.

محمود عباس گفت "ما بايد بگوييم که فعاليت های شهرک سازی غيرقانونی است، پشتوانه حقوقی ندارد و بايد متوقف شود. اين درخواست ماست. ما از هر کشوری برای طرح اين درخواست استقبال می کنيم."

اما در سوريه، دولت جشن عيد فطر را به دور از شهروندان خود و در انزوا برگزار کرد. ميليون ها شهروند سوريه با وجود مصايب ناشی از جنگ، در کشورهای بيگانه به استقبال عيد فطر رفتند.

مصطفی شيخ حبيب یکی از این سوری هاست که کشورش را ترک کرده و می گوید "به خاطر بچه هام ... برای اين که آنها بتوانند درس بخوانند و آيندۀ بهتری داشته باشند، ديگر به برگشتن فکر نمی کنم."

مراسم جشن عيد فطر در بسياری ديگر از کشورهای مسلمان و غيرمسلمان جهان، از جمله، مصر، لبنان، بنگلادش، پاکستان، عربستان سعودی، ترکیه، چين، بوسنی، مالزی و تاتارستان هم برگزار شد.

XS
SM
MD
LG