لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۹

اسرائیل به توافق ایران و آژانس اتمی مشکوک است


اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل روز سه شنبه درباره توافق ایران در گشودن درهای تاسیسات اتمی اش به روی بازرسان سازمان ملل متحد، ابراز تردید کرد. او گفت ایرانی ها سعی می کنند با «فریبکاری در نشان دادن میزان پیشرفت مذاکرات»، فشارهای بین المللی را کاهش دهند.

خبرگزاری اسوشیتدپرس می نویسد اظهارات وزیر دفاع اسرائیل نشان از آن دارد که این کشور فشار بر جامعه بین الملل بر سر برنامه اتمی ایران را کاهش نخواهد داد. اسرائیل بارها برای استفاده از زور علیه ایران، در صورت شکست دیپلماسی در توقف برنامه اتمی تهران، ابراز آمادگی کرده است.

آقای باراک اظهارات اخیرش را کمی پس از آن اعلام کرد که یوکیو آمانو، دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی خبرداد طبق توافق اولیه با ایران، بازرسان آژانس به زودی بازدید از تاسیسات مشکوک ایران را از سرخواهند گرفت. آقای آمانو این خبر را یک روز پیش از دیدار نمایندگان ایران و کشورهای موسوم به ۵ +۱ در بغداد، اعلام کرد.

اهود باراک گفت: «به نظر می رسد که ایران تلاش می کند به توافق فنی دست یابد که برای کاهش فشار مذاکرات بغداد و به تاخیر انداختن تحریم های سخت تر، پیشرفت مذاکرات را طور دیگری نشان دهد.»

او افزود: «اسرائیل معتقد است که باید دیواری در مقابل ایران قرار گیرد که جایی برای پنجره و ترک نداشته باشد تا ایران به هیچ عنوان نتواند به سوی توانایی تسلیحاتی اتمی پیش برود. هرگونه امتیاز دادن به ایران ممنوع است. خواسته های کشورهای جهان باید شفاف و صریح باشد.»

وزیر دفاع اسرائیل با این که ایران بتواند «مقدار نمادین» اورانیوم غنی شده با غلظت پایین، برای مصارف پزشکی در اختیار داشته باشد موافقت کرد و گفت این تنها به شرطی است که فعالیت های ایران تحت نظارت «مستقیم» بین المللی باشد.

اسرائیل خواستار توقف غنی سازی اورانیوم و خروج ذخیره اورانیوم غنی شده ایران به خارج از این کشور است. اسرائیل همچنین خواستار آن است که تاسیسات اتمی ایران مورد بازدید بازرسان قرار گیرد.
XS
SM
MD
LG