لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۳

هیات رییسه مجلس :سوال از احمدی نژاد به صلاح نیست


هیات رییسه مجلس :سوال از احمدی نژاد به صلاح نیست
هیات رییسه مجلس :سوال از احمدی نژاد به صلاح نیست

در حالی که ۱۰۰ نماینده مجلس شورای اسلامی با امضای طرح سوال از رییس کابینه موافقت خود را برای پاسخگویی احمدی نژاد به مجلس اعلام کردند،اما یكی از اعضای هیات رییسه مجلس اعلام کرد، اكثریت اعضای هیات رییسه این اقدام را به مصلحت نمی‌دانند.

محمد دهقان یکی از اعضای هیات رییسه مجلس شورای اسلامی درگفتگو با خبرگزاری مهر گفت: اکثریت اعضای هیات رییسه مجلس طرح سوال از رییس جمهور را با توجه به اوضاع کشور به مصلحت ندانستند.


اما محمد دهقان، عضو هیات رییسه مجلس، با بیان این كه هر اقدامی كه موجب تضعیف و سستی رابطه دولت و مجلس شود به نفع كشور نیست، گفته است: «در جلسه هیات رئیسه مقرر شد تعدادی از اعضا با آقای مطهری گفتگو كرده و فضای فعلی كشور را برای وی تشریح كنند، تا فعلا سوال از رییس جمهور در دستور كار مجلس قرار نگیرد».

اعلام وصول شدن طرح سوال از رییس کابینه دهم و سپس مسکوت ماندن آن با واکنش های زیادی از سوی نمایندگان همراه بود.

سوال از احمدی نژاد بعد از تعطیلات

حسین سبحانی‌نیا عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در این خصوص گفت: رسیدگی به طرح سوال از رییس جمهور به بعد از هفته سرکشی نمایندگان به حوزه انتخابیه و تعطیلات آتی مجلس موکول می‌شود. پس از مطرح شدن این موضوع در صحن علنی مجلس رییس جمهور یک ماه فرصت دارد برای پاسخگویی به مجلس بیاید.

به گفته وی، ممکن است که برخی از نمایندگان تا آن زمان امضای خود را پس بگیرند. اگر حد نصاب امضا از عدد ۷۵ پایین‌تر بیاید سوال قابل تنفیض نیست. رسیدگی به طرح سوال از رییس جمهور به بعد از تعطیلات آتی مجلس موکول می‌شود. در این چند روز اتفاق خاصی در این رابطه رخ نخواهد داد.

دعا کنید رییس جمهور قانون را اجرا کند

محمد حسن مقیمی عضو دیگر فراکسیون اصولگریان نیز درگ فتگو با سایت فرارو با ابراز امیدواری که این طرح از دستور کار خارج شود گفت: طرح سوال از رییس جمهور به هر حال در راستای تذکر برای اجرای قوانین تهیه شده است و قصد و نیت نمایندگان از اجرای تهیه این طرح سوال بازگشت دولت به مسیر قانونی است.

وی افزود: دعا کنید که رییس جمهور اجرای قوانین را در دستور کار قرار دهد تا طرح سوال از ایشان از دستور کار خارج شود.

احمدی نژاد راهی جز جدایی از جریان انحرافی ندارد

عوض حیدرپور نماینده شهر رضا نیز گفت: برداشت من این است با توجه شرایط حساس منطقه و کشور و به دلیل وجود حساسیت های که نمایندگان مجلس نسبت به صیانت از دستاوردهای نظام و انقلاب دارند و همچنین با درایتی که از هیات رییسه مجلس شورای اسلامی سراغ داریم طرح سوال از رییس جمهور باید با احتیاط بیشتری در دستور کار قرار گیرد بر این اساس ممکن است با در نظر گرفتن تمامی جوانب امر این طرح سوال این بار هم اجرایی نشود.

وی با تاکید بر اینکه انتظار ما از احمدی نژاد اعلام برائت از جریان انحرافی و بازگشت به مسیر صحیح گفت: جریان انحرافی امروز هویتش برای همه مشخص شده است و نیات و اهداف این جریان بر هیچ کسی پوشیده نیست و آقای احمدی نژاد هم راهی جز جدا کردن مسیر خود از جریان انحرافی ندارد.

حیدرپور افزود: با درایتی که از آقای احمدی نژاد سراغ داریم گمان می کنیم که به زودی ایشان فرمان جدایی خط دولت از جریان انحرافی را صادر خواهند کرد و اگر این کار را نکند شاهد یک خودزنی تاریخی و سیاسی از سوی او خواهیم بود که قطعا آسیب جدی را متحمل خواهد شد.

نمایندگان مجلس هشتم چندین بار عزم خود را جزم کرده اند تا در مقابل قانون گریزی های رییس دولت دهم ،نقش نظارتی خود را یادآوری کنند.

اما هر بار به دلایلی مشابه طرح سوال از احمدی نژاد مسکوت ماند و به مرحله اجرا نرسید.

یک بار در زمان بررسی لایحه هدفمندی یارانه بود که طرح سوال در دستور کار برخی نمانیدگان قرار گرفت اما آن زمان به دلیل آنکه احساس می شد اجرایی شدن این طرح ممکن است دولت را در اجرای طرح تحول اقتصادی که برای کشور از اهمیت بالایی برخوردار است تضعیف کند این طرح مسکوت ماند تا شرایط مناسبی برای آن مهیا شود.

بار دیگر پس از انتخابات ریاست جمهور طرح سوال از رییس جمهور در دستورکار نمایندگان قرار گرفت که آن زمان هم به دلیل آنکه کشور در التهاب حوادث پس از انتخابات بود شرایط برای اجرایی شدن طرح سوال مناسب تشخیص داده نشد و باز هم نمایندگان از تصمیم خود منصرف شدند.

گر چه این بار نمایندگان امضا کننده بر این باور بودند که سوال از رییس دولت دهم در فضای سیاسی مناسب و بدون تنش و التهاب طرح شده و خواستار قرار گرفتن آن در دستور کار مجلس و اجرایی شدن آن بودند ولی گویا طیف اکثریت مجلس با نظر این امضا کنندگان همخوان نیست و این طرح چون دفعات قبل به آینده ای نامعلوم موکول شد.

XS
SM
MD
LG