لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۲

بازار سياه رو به تحليل ارز در مصر


در حالی که کمک های کشورهای ثروتمند جنوب خلیج فارس نويد کاهش کمبود دلار در بازار مصر را می دهد و بانک مرکزی با اعتماد به نفس فزاينده ای استهلاک تدریجی پوند مصر را مهندسی می کند، بازار سیاه ارز در مصر از اين دو جهت در معرض خطر قرار دارد.

از آنجا که انقلاب سال ۲۰۱۱ ميلادی منتهی به سه سال هرج و مرج سیاسی و اقتصادی شده است، بین نرخ رسمی پوند و نرخ ضعیف تری که پول به توجه به آن بصورت غیر قانونی در مغازه ها و پسکوچه ها دست بدست می شود، شکاف عميقی پديد آمده است.

در حالی که مصر برای کسب درآمد ارزی تلاش می کند، اين اختلاف مبادله ارزی نمادی از ضعف اقتصادی کشور است. اما اکنون که مبدله کنندگان ارز جریان های تازه ای از پول نقد از جانب اعراب خلیج فارس را پيش بينی می کنند -- اعرابی که که سال گذشته از پایان دادن به حکومت اسلامی اخوان المسلمين حمایت نمودند -- پوند در بازار سياه در حال صعود است.

در همین حال، بانک مرکزی سعی کرده است تا پوند را در بازار رسمی پایین تر نگاه دارد، ظاهرا با اين قضاوت که اقتصاد برای انجام این فرایند، بدون تحریکات غیر قابل کنترل در ارز، به اندازه کافی تثبیت شده است.

مبادله کنندگان غيرقانونی ارز و اقتصاددانان بانک مرکزی، به اتفاق می گويند نتيجه اين است که شکاف بين دو نرخ ارزی احتمالا تا پايان سال جاری ناپديد خواهد شد، و نياز به مبادله ارز در بازار سياه را از بين خواهد برد. اين شکاف در روز چهارشنبه ۱۴ خرداد (۴ ژوئن) ۲.۷ درصد بود، پايين تر از ۴.۷ درصد هفته پيش، و بيش از ۱۰ درصد نسبت به سال گذشته.

يک ارز فروش ميانسال، که پوليور رنگ و رو رفته و شلوار مشکی به تن داشت، در يک مغازه چمدان فروشی در محله شلوغ عتبا در قاهره، جايی که معمولا بطور غير قانونی به کار مبادله ارزی می پردازد، گفت، «اگر پول بيشتری از خليج فارس برسد، ديگر چيزی بنام بازار سياه وجود نخواهد داشت.»
XS
SM
MD
LG