لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۳

مردم مصر در انتخابات پارلمانی شرکت می کنند


شهروندان مصر روز یکشنبه برای شرکت در انتخابات پارلمانی پای صندوق‌های رای رفتند. دولت مصر در تلاش است تا به دنبال برکناری محمد مرسی، رئیس جمهوری اسلامگرا و نزدیک به اخوان المسلمین نقشه راه اجرای دموکراسی در این کشور را تکمیل کند.

طی مرحله اول انتخابات، روزهای یکشنبه و دوشنبه رای‌گیری در ۱۴ استان مصر برگزار می‌شود و رای‌گیری در مناطق باقی‌مانده به اوایل ماه دسامبر موکول می‌شود. مصری‌های مقیم خارج از کشور روز یکشنبه می‌توانند رای دهند.

عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهوری فعلی مصر در راس فعالیت‌های سال ۲۰۱۳ در این کشور برای برکنار کردن محمد مرسی، رئیس جمهوری منتخبی قرار داشت که وابستگی او به گروه اسلامگرای اخوان المسلمین انتقادات زیادی را در میان شهروندان مصر برانگیخت.

در جریان اعتراضات مردمی به عملکرد مرسی در سال ۲۰۱۳، دولت انتقالی تحت حمایت ارتش با وعده قانون اساسی جدید و انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری روی کار آمد.

صف رای دهندگان در اسکندریه- 18 اکتبر 2015
صف رای دهندگان در اسکندریه- 18 اکتبر 2015

قانون اساسی مصر در ژانویه ۲۰۱۴ تصویب شد و سیسی چهار ماه بعد در انتخابات پیروز شد.

از ژوئن ۲۰۱۲ که یک دادگاه مجلس که اکثریت آن را اخوان المسلمین در اختیار داشت منحل کرد، در مصر انتخابات پارلمانی برگزار نشده است. دولت مصر اخوان المسلمین را یک گروه تروریستی به شمار می‌آورد.

احزاب سیاسی مصر در انتخابات پارلمانی به حاشیه رانده شده اند و سه چهارم کرسی‌های پارلمان قرار است به نامزدهای مستقل تعلق بگیرد.

تحلیلگران می‌گویند حامیان سیسی گزینه‌های محدودی را پیش روی رای‌دهندگان در انتخابات پارلمانی قرار داده‌اند.

XS
SM
MD
LG