لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۳

زنان مصری تلاش می کنند به کرسی های پارلمانی دست يابند


زنان مصری تلاش می کنند به کرسی های پارلمانی دست يابند
زنان مصری تلاش می کنند به کرسی های پارلمانی دست يابند

بسياری از فعالان در مصر اظهار اميدواری می کنند انقلابی که اوايل سال جاری مسيحی در مصر پا گرفت زنان را به حقوق حقه خود برساند.

کارشناسان بر اين باورند که زنان مصر احتمالاً به حقوق خود خواهند رسيد، اما مانند همه نظامهای مردمسالاری جديد، راه رسيدن به اين هدف هموار نخواهد بود.

زنان مصر در اعتراضهای ماههای ژانويه و فوريه مصر، که به خلع حسنی مبارک انجاميد، شرکت کردند، و در وادار کردن دولت موقت به انجام انتخابات آزاد پارلمانی و تدوين قانون اساسی جديد نيز نقش خود را ايفا می کنند.

اينک زنان مصری قصد دارند به کرسی های پارلمانی دست پيدا کنند، حقوق و استقلال خود را بطور کامل بدست آورند، و از آزادی و تساوی حقوق با مردان برخوردار شوند.

مرکز زنان مصر ۱۵ سال است در اين راه مبارزه می کند.

اما گروههای مختلف عقايد مختلفی دارند. عصام العریان، از مسؤلان اخوان المسلمین، می گويد در اسلام زن و مرد باهم برابرند، اما مفهوم برابری جای بحث و تفسير دارد، و اجرای اين تفسير در جوامع مختلف فرق می کند.

اما، عزت سليمان، عضو ارشد مرکز زنان مصر، می گويد تنها با آموزش زنان و مردان درباره حقوق افراد، و روشنگری، می توان مردم را با حقوق زنان آشنا کرد.

اين عضو ارشد مرکز زنان مصر اضافه کرد: «قطعاً بعضی مردها نخواهند گذاشت زنان خانواده شان رأی دهند. یا رأی آن ها را کنترل خواهند کرد. به همين دليل آگاهی دادن به زن و مرد لازم است. انتقال به دموکراسی زمان می خواهد. کاری که ممکن است سالها به طول انجامد.»

XS
SM
MD
LG