لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۶

روز جمعه اخوان المسلمین فراخوان تظاهرات داد


پلیس مصر تهدیدکرد تا برای دفاع از خود در برابر معترضانی که گفته اند دست از مبارزه بر نمی دارند، از سلاح گرم استفاده خواهد کرد.

اخوان المسلمین در سرپیچی از دولت موقت فراخوان جدیدی برای تظاهرات روز جمعه صادر کرده و خواهان بازگرداندن قدرت به محمد مرسی رئیس جمهوری برکنار شده گردیده است.

در همین حال فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه قصددارد روز جمعه درباره وقایع مصر، با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا تلفنی گفتگو کند.

مقامهای مصری، گروه اخوان المسلمین و آقای مرسی را متهم به حمایت از تروریسم و خرابکاری در کشور کرده اند. اخوان المسلمین می گوید مصر در حال بازگشت به استبداد نظامی است.

پلیس مصر روز چهارشنبه برای متفرق کردن کمپ های بزرگ معترضان در قاهره از اسلحه، خودروهای زرهی و بولدوزر استفاده کرد. تعداد تلفات رسمی که در خشونتهای روز چهارشنبه ۶۳۸ نفر اعلام شده است.

گزارش روزنامه نگاران و شاهدان حاکی است کف سردخانه ها و بیمارستانهای موقتی ایجاد شده، خون آلود و مملو از اجساد قربانیان خشونتها هستند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا نیز رزمایش مشترک آمریکا – مصر را که قرار بود در ماه سپتامبر برگزار شود لغو کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به تحولات چند روز اخیر گفته است در حالی که غیرنظامیان در خیابانها کشته می شوند، همکاریهای همیشگی میان دو کشور نمی توانند ادامه پیدا کنند.

چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا نیز طی تماس تلفنی با ژنرال السیسی خاطرنشان کرده است که خشونتها، همکاریهای دراز مدت میان واشنگتن – قاهره را به مخاطره انداخته است.

وزارت امورخارجه امریکا روز پنجشنبه ضمن هشدار به کسانی که به مصر سفر می کنند از شهروندان آمریکایی خواست تا از این کشور خارج شوند.

محمد ابراهیم وزیر کشور مصر گفت پلیس از حداقل زور علیه کمپهای معترضان استفاده کرده است و فقط گاز شک آور به کار برده است. آقای ابراهیم اخوان المسلمین را برای ایجاد وضعیت و جوّ خشونت در سراسر کشور و شلیک به سوی پلیس و حمله به ساختمانهای دولتی و سوزاندن کلیساها مقصر دانسته است.
XS
SM
MD
LG