لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۱

جنبش جوانان ششم آوريل در مقابل پارلمان مصر تظاهرات اعتراضی برگزار کرد


دو روز پس از آنکه مقامات و سياستمداران نزديک و وفادار به حسنی مبارک رييس جمهوری مصر هشدار دادند که نيروهای امنيتی بر روی کسانيکه در تظاهراتِ هواداران دموکراسی شرکت کنند، آتش خواهند گشود، روز سه شنبه حدود هفتاد نفر از اعضای يکی از احزاب مخالف، در مقابل پارلمان مصر، تظاهرات کردند.

صدها پليس بر اين تظاهرات نظارت ميکردند.

اعضای جنبش جوانان ششم آوريل، تظاهرات روز سه شنبه را به ويژه در اعتراض به اظهاراتِ تهديد آميز نشأت القصاص يکی از اعضای برجسته حزب دموکراتيک ملی وابسته به آقای مبارک برگزار کردند. آقای القصاص در پارلمان مصر گفته بود که نيروهای امنيتی، طرفداران دموکراسی را به گلوله خواهند بست.

اعضای جنبش جوانان ششم آوريل در هفته های اخير تظاهرات متعددی را در حمايت از دموکراسی برگزار کرده اند که در هنگام برگزاری تظاهرات، برخی از اعضای آن جنبش، از سوی نيروهای امنيتی بازداشت شدند، و يا که مورد ضرب وشتم قرار گرفتند.

يکی از تظاهرکنندگان بنام عبدالرحمن ميگويد «ما واهمه ای از تيراندازی نيروهای امنيتی نداريم. آنها در گذشته بارها ما را مورد ضرب و شتم قرار داده اند ولی ما باز هم به تظاهرات خود ادامه داده ايم.» اين تظاهر کننده هشدار داد که چنانچه نيروهای امنيتی دست به تيراندازی بزنند جوانان نيز ساکت نخواهند نشست. وی همچنين گفت بسياری از مردم انقلابی شده اند.

برگزاری سه تظاهرات در دو هفته اخير اين سؤال را مطرح ساخته است که آيا تظاهراتِ هواداران دموکراسی، قبل از انتخابات پارلمانی سال جاری، و پيش از انتخابات رييس جمهوری در سال آينده، گسترده تر خواهد شد يا خير.

در همين ارتباط، محمد ال بالتقی، قانونگذارِ مخالفِ دولت، تهديد آقای القصاص را خطرناک و آنرا ناقض حقوق بشر توصيف کرد. ايمان نور رهبر اقليت از حزب فردا نيز میگويد تهديد و اظهار نظرِ تحريک آميزِ برخی از قانونگذاران حزبِ حاکم، غير قانونی است.

آمريکا همواره برخورد دولت مصر با تظاهرکنندگان را مورد انتقاد قرار داده است، اما مقامات مصر ميگويند که دولت، آزادی بيان را تضمين کرده است.

XS
SM
MD
LG